-

Marcin-K

Holendrzy pokrzepiają się jak mogą

Nie udało mi się dotrzeć do Holandii. Teraz, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, powinienem właśnie tam być, no ale nie wyszło. Z rozmów z siostrą wiem tyle, że dopiero teraz, od dwóch trzech dni, dopiero coś Holendrów tknęło i wzięli się za jakiekolwiek próby zapanowania nad sytuacją. Zarażonych mają na ten moment dużo więcej niż my. Firma mojej siostry zwolniła obroty do minimum. Zamówienia na kwiaty spadły o 60%, póki co duże ilości kwiatów zamawiają na razie tylko Anglicy - nie wiem, może planują dużo pogrzebów. Przepraszam za głupi żart, ale podobno śmiech to zdrowie. Pracownicy z biur pracy, czyli najczęściej robotnicy od taśm, w dużej mierze zostali zwolnieni, zostali pracownicy kontraktowi. Nikt nie wie co dalej. Wreszcie pracodawca wyposażył kantynę w rękawiczki ochronne i przestawił zmiany na halach tak, aby nie tworzyć dużych skupisk. Szkoły zamknięto ledwie co. Z informacji od siostry wiem, że wiele katastroficznych informacji dotyczących Holandii i mówiących o pustych półkach w sklepach to bzdura. Sklepy wyglądają mniej więcej jak u nas - ludzie robią większe zakupy ale póki co niczego nie brakuje.

Mało kto zdaje sobie sprawę co oznacza przemysł kwiatowy i warzywniczy w Holandii. Wykonałem samodzielnie taką przykładową niezwykle profesjonalną mapkę:

Taka mniej więcej jest skala tego biznesu. A jest to przecież tylko wycinek całości. Wklejam to bo może się ludziom wydawać, że to jest tak, że tam ludzie chodzą z grabkami w jakichś rabatkach i coś sobie dłubią. No nie.

Co poza tym? Orędzie do narodu wygłosił premier Mark Rutte. Było to pierwsze tego typu przemówienie od czasu 1970, kiedy świat ogarnął tak zwany kryzys paliwowy. Przemówienie obejrzało ponad 7 milionów obywateli, co jest jak na ten kraj wynikiem wybitnym. W Holandii mówi się głównie o tym, że Rutte wspomniał o tym, że prawdopodobnie większość społeczeństwa i tak się zarazi. No i rzecz jasna padły hasła o tym, że należy się w tych trudnych czasach trzymać razem i takie tam pierdolety ku pokrzepieniu serc.

Co kraj to obyczaj. Spadły na biedne niderlandzkie głowy obostrzenia dotyczące działalności zakładów gastronomicznych, kin, teatrów, klubów fitness i.. cofeeshopów, czyli mówiąc językiem ludzkim, marihuanowych monopolowych. Media donoszą o kolejkach przed tymi zacnymi przybytkami - ludziska postanowili zrobić zapasy, zanim je zamkną na amen. Już uspokojono zaćpańców, że będzie się to dziadostwo dowoziło na skuterach, jak pizzę.

To tyle krótkiej relacji - jak coś będzie ciekawego się tam dziać, to uprzejmie doniosę. 

[AKTUALIZACJA]

Zapomniałem o dość istotnej sprawie. W Holandii panuje coś w rodzaju kultu paracetamolu. Holendrom lekarze przepisują go na wszystko - na przeziębienie, raka, urwaną nogę, schizofrenię. W sklepach można kupować paracetamol tak jak u nas herbaty - na noc, na poranek, na święta, na wakacje, do szkoły, paracetamol dla dzieci itp. Natomiast w epoce koronki paracetamol wszedł na wyższy level. Teraz je się go tam jak emenemsy - poszła między ludzi szeptana porada że jak sę go dużo spożywa to podnosi się odporność organizmu. Nie powinno się używać Pana Boga nadaremno, ale aż się chce powiedzieć: Panie Boże, miej w opiece Holandię i Holendrów...tagi: holandia 

Marcin-K
18 marca 2020 10:29
45     2154    11 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Marcin-K
18 marca 2020 10:48

Uprzejmie. Mówi się uprzejmie donoszę...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @gabriel-maciejewski 18 marca 2020 10:48
18 marca 2020 10:56

No tak - coś mi zgrzytało już jak to pisałem...

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Marcin-K 18 marca 2020 10:56
18 marca 2020 11:22

Tudzież jak mawiają starzy górale: doszedł do nos na wos donos

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @grudeq 18 marca 2020 11:22
18 marca 2020 11:26

Tego nie znałem, dobre:)

No i było jeszcze - nie wiem czy prawdziwe, czy zmyślone - Szanowny Panie Gestapo...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Marcin-K
18 marca 2020 11:28

Moim zdaniem, to raczej Pan Bóg ich ukarze.

Bo kara  boska należy im się jak psu buda.

zaloguj się by móc komentować

TomaszM @Marcin-K
18 marca 2020 11:29

W Chinach, przynajmniej w Nanjing  od poniedziałku wracają do biur.
Będą mieli przymus chodzenia w maskach w biurze.

Nie wiem jaka jest skala tego ww., ale w Nanjing (8 mln , w powincji Jiangsu ) napewno, bo mam info od Chińczyków z mojego korpo.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @stanislaw-orda 18 marca 2020 11:28
18 marca 2020 11:31

Ja bym ich jednak aż tak nie skreślał...

zaloguj się by móc komentować

jacland @Marcin-K 18 marca 2020 11:26
18 marca 2020 12:42

I z Mrożka - "Do Służby Bezpieczeństwa,  uprzejmie donoszę, że jest niebezpieczne "

Zdrowia życzę 

zaloguj się by móc komentować

jacland @Marcin-K
18 marca 2020 12:43

Miało być  "niebezpiecznie"

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Marcin-K
18 marca 2020 13:26

Ach jej Marcinie,nie poruszył pan tak istotnej kwestii ,jak słynne dzielnice czerwonych latarni...Przecież tam ładne milioniki płyną sobie wartkim strumyczkiem. I co wobec tego Rząd holenderski uczyni w świetle zabazpieczenia przed koronowirusem? Aby nie kusić ,spuści czerwoną kurtynę na podświetlone okna z wdziękami kobiet.? To poważne zagadnienie,bo przecież to cielesne kontakty i nie da się tak łokciem,czy nóżką powitać  panów... Skoro już jesteśmy przy tym hmn..wstydliwym  temacie to wyczytałam,że rząd holenderski funduje tą hmn...usługę niepełnosprawnym. Czy to  to fake news?

https://www.mojaniderlandia.pl/zycie-w-holandii/prostytutki-dla-holenderskich-niepelnosprawnych-2051

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @jacland 18 marca 2020 12:42
18 marca 2020 13:34

Tego nie znałem. W ogóle nigdy nie czytałem nic Mrożka. Może jak wszystko zamkną to będzie okazja. Mam kilka takich rzeczy nigdy nie przeczytanych, choć zewsząd słyszę że trzeba - np. nigdy nie czytałem paragrafu 22.

Zdrowia również.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @BTWSelena 18 marca 2020 13:26
18 marca 2020 13:36

No ten temat już od dawna się tam kręci.

Nie wiem co z tymi dzielnicami - pewnie wkrótce się jakoś dowiem. Kiedyś raz w życiu zupełnym przypadkiem wlazłem w takją czerwoną strefę, tylko nie pamiętam już w jakim mieście. Gołe panienki widać było przez okna. Straszne to jest. 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Marcin-K 18 marca 2020 13:36
18 marca 2020 14:03

Z pewnością ten temat się kręci.Przecież Holandia zalegalizowała to "przedsiębiorstwo uciech".Niestety to są kontakty ściśle cielesne,tak więc mogą być wylęgarnią tego wirusa. Też byłam w Holandi (Amsterdam) jako turystka,lecz panowie z mojej grupy nie narzekali,że mieli straszne widoki,tak nawiasem mówiąc.Panienki były bardzo zgrabne.Przeczytałam relację Orędzia premiera Marka Rutte'a ,który ze spokojem raczej orzekł podobnie jak niemiecki minister zdrowia " „W niedalekiej przyszłości duża część holenderskiej populacji zostanie zainfekowana wirusem”. Rutte szuka delikatnego balansu, bo chodzi o życie setek ludzi. "... Nie wiem jak pana,ale mnie trochę zadziwia "delikatność" i taka harmonia i postępowanie ,wśród wszystkich państw na całym świecie.Jeden po drugim ,małe i duże kraiki Hände hoch.Nie chcę snuć teorii spiskowych,lecz taka zgodność nic dobrego nie wróży....

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @Marcin-K
18 marca 2020 14:06

Paracetamol spożywany w dużych ilościach rozwala wątrobę. Gdyby spożywali gorzałę, też by sobie rozwalili wątrobę, ale mieliby extra fun. A tak - na trzeźwo - to żadna frajda.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Marcin-K 18 marca 2020 11:31
18 marca 2020 14:44

I, oczywiście, nie tylko im.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 18 marca 2020 14:03
18 marca 2020 14:48

Przecież spotkania w Davos nie są po to, aby wypić sobie jeszcze jednego drinka.
Cos tam się na nich uzgadnia.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Marcin-K
18 marca 2020 15:05

"W Holandii panuje coś w rodzaju kultu paracetamolu". Podział rynku.  Widocznie Holandia jest w strefie paracetamolu, zaś Polska w strefie ibupromu. Ciekawe które kraje są razem z Polską w koszyku farmaceutycznym.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K
18 marca 2020 16:09

> coś Holendrów tknęło i wzięli się za jakiekolwiek próby zapanowania nad sytuacją. 

Moja ciotka z Niemiec zwykła żartować, że gdy przychodzą wakacje, Holendrzy zamykają na klucz swój śmieszny kraik i ruszają na południe z przyczepami. Może to jest rozwiązanie? ;-)

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 18 marca 2020 14:48
18 marca 2020 16:13

W rzeczy samej panie Stanisławie.Co nieco się uzgadnia w Davos.Chociaż Marcin porusza w notce zachowanie Holandii wobec - grasującego wirusika zbójcę,to słuszna uwaga.Holandia jakimś dziwnym zrządzeniem losu zaczyna być rajem podatkowym.Nie Bahamy czy Kajmany. Do Holandii trafia aż 7,110 mld euro ..Czy to mało ,czy dużo? Owszem dużo. Davos to klub dla bardzo bogatych rządów i firm.Dopuszczane są też biedniejsze kraje,gdy banksterom pasuje to w interesie.Czy tam powstają jakieś spiski? Raczej nie,moim zdaniem banksterzy ,że się tak nieładnie wyrażę ubijają interesy. Oprawę mają powalającą w uroczym małym miasteczku gdzie toczyła się akcja "Czarodziejskiej Góry" T.Manna.Zjeżdzają tam ze swoimi świtami i doradcami,gdzie serwują im wybredne napoje i jadło,oraz obstawę policyjną z gotowymi gnatami i prawdziwymi nabojami.Z pewnością bronią ich jak niepodległości.Toż to NAZWISKA.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 18 marca 2020 13:34
18 marca 2020 16:17

> np. nigdy nie czytałem paragrafu 22.

Fajne, a przynajmniej te 20 lat temu mnie śmieszyło.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K
18 marca 2020 16:23

No, zmarł prezes Santander Bank z Portugalii. Nie tak miało być. To może bankierzy odwołają już tę imprezę.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @ewa-rembikowska 18 marca 2020 16:23
18 marca 2020 16:33

Oj nie tak. Znaczy wirus nie jest jeszcze perfekcyjny - nie omija finansistów. Oficjalnie rzecznik portugalskiego Santandera nie podał z jakiego powodu zmarł prezes. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ainolatak 18 marca 2020 16:33
18 marca 2020 16:50

No właśnie dlatego poligon czas zwinąć. Szukać lepszych rozwiązań. Dopracować wirusa.

Z tego co piszą media prezes był we Włoszech, został poddany kwarantannie na początku tego miesiąca, a od zeszłego tygodnia przebywał na intensywnej terapii w szpitalu w Lizbonie. Reuter podobno podał. 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @ewa-rembikowska 18 marca 2020 16:50
18 marca 2020 17:01

Tak do reutersa wyciekło. Teraz Santander z okazji żałoby jakąś kampanię nową zrobi: Nie bądź jak Antonii, pośpiesz się i jedź na Kubę nie do Włoch! Ciesz się życiem póki możesz, weź kredyt!

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @ainolatak 18 marca 2020 16:33
18 marca 2020 17:52

Nie zapominajmy o zwykłych naturalnych (statystycznie typowych) przyczynach zgonów. Jest ich w koncu duuuużo więcej niż niezwykłych. Na każdy milion mieszkańców (przy średnie długości życia powiedzmy 80 lat) przypada 12500 rocznie, czyli 1200 z groszami miesięcznie.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ainolatak 18 marca 2020 17:01
18 marca 2020 18:05

Możesz nigdzie nie jechać, ale kredyt weź koniecznie.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Zdzislaw 18 marca 2020 17:52
18 marca 2020 18:08

naturalnie to trzymali go przez dłuższy czas w kwarantannie

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @ewa-rembikowska 18 marca 2020 18:05
18 marca 2020 18:10

;))

ale ja już widziałam te spoty na Kubie z uroczymi Kubankami i dalszy ciąg wydarzeń...Możesz zostać w tym raju na zawsze, przepisz nam mieszkanie, a sfinansujemy twoje marzenie!

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Marcin-K
18 marca 2020 19:49

Po wystąpieniu premiera Holandii ,czas na orędzie frau kanclerin Merkel.Przed chwilką wygłosiła uspokojajace orędzie do swojego narodu...w stacjach telewizyjnych.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 18 marca 2020 18:10
18 marca 2020 19:52

Pamietam...

... jak  Fidel jeszcze dobrze  nie ostygl - jak te  SEPY  masonskie z Francji  rzucily sie na  te  Havane,  zeby im tam, tym biednym Kubanczykom  nas*ac  tego swojego  "kapitalu"... pare marketow,  pare butikow, jakis bank, towarzystwo ubezpieczeniowe i oczywiscie  SZABER  nieruchomosci  !!!

Przypominaly mi sie tylko wtedy  gorzkie lata "transformacji ustrojowej" w Polsce...  pamietam, ze w "negocjacjach kubanskich"  bral udzial  Raul, brat Fidela i  30 czlonkow rodziny Castro  !!!

Tempo tych "przemian"  bylo wprost  zawrotne... zlodziejstwo  strasznie sie spieszylo. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @BTWSelena 18 marca 2020 19:49
18 marca 2020 20:04

Jakiejs  sraczki...

... dostali  na te  "oredzia"  dla idiotow  !!!

W poniedzialek  we francuskim telewizorze "oredowal"  Macron... wczoraj  "oredowal"  Castaner... a dzis przelecialo info, ze Franki maja spodziewac sie  tym razem  "oredzia"  swojego premiera... bo ponoc z zamowionych  20.000.000 maseczek u  Chinczykow maja dostac ponoc... tylko  1.000.000 sztuk... 

... no i zaczyna sie niesamowita wrzawa.  Do tego ludzie "uwiezieni"  przez rezim  Macrona w domach  powychodzili na okna, balkony i wala czym sie da w metalowe czesci barierek. 

Wyglada to naprawde strasznie... i jest duzo zachorowan  !!! 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Paris 18 marca 2020 20:04
18 marca 2020 20:48

A zasłużyli sobie na coś lepszego?

zaloguj się by móc komentować

Paris @stanislaw-orda 18 marca 2020 20:48
18 marca 2020 21:28

Tez bylam zdziwiona...

... ze im w ogole sprzedaja te maseczki... ale z tego co widzialam to wygladaja one na najgorszy sort maseczek...

... wiec moze w ten sposob  Chinczyki odplacili  im pieknym za nadobne.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Paris 18 marca 2020 20:04
18 marca 2020 21:40

Bo te nazwiska wodzirejów światowych -są lepsze od naszych ,madame Paris. I to te nazwiska więcej wiedzą niestety niż ja skromna obywatelka ,czy pani.My wiemy tyle na ile oni nam pozwolą i co wymsknie się bez kontroli i zmutuje. A psychoza strachu nie ma zupełnie granic i szlabanów.Przed chwilą poczytałam jak "urodził" się ten wirus i co nam zrobi.W związku z tym ;paciorek ,siusiu i spać...

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K
18 marca 2020 23:07

"Firma mojej siostry zwolniła obroty do minimum. Zamówienia na kwiaty spadły o 60%, póki co duże ilości kwiatów zamawiają na razie tylko Anglicy - nie wiem, może planują dużo pogrzebów. Przepraszam za głupi żart, ale podobno śmiech to zdrowie."

Anglicy, tak jak ja ich widze, maja dwie cechy charakterystyczne jesli idzie o mentalnosc, osobowosc:

maja poczucie humoru [bo potrafia sie smiac z samych siebie] i nie znaja slowa litosc.

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K
18 marca 2020 23:11

Natomiast Wlosi, tak przynajmniej donosza media, radza sobie w inny sposob:

tancza na balkonach.

Przypomina mi to dziwnie sytuacje we Francji sprzed paru lat, jak im narzneli Arabowie tych rysownikow.

Francuzi siadali z jakimis kredkami na chodnikach i cos tam mazali.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K
18 marca 2020 23:13

"Zapomniałem o dość istotnej sprawie. W Holandii panuje coś w rodzaju kultu paracetamolu. Holendrom lekarze przepisują go na wszystko - na przeziębienie, raka, urwaną nogę, schizofrenię."

Maja to pewnie od Brytyjczykow. Tam tez na wszystko paracetamol.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @BTWSelena 18 marca 2020 14:03
19 marca 2020 08:47

Wydaje mi się że tu nie ma co w ogóle mówić o teoriach spiskowych. Giełdy spadają, wszyscy mówią o kryzysie, a państwa po kolei szykują "pakiety pomocowe". Zamieszanie potrwa dotąd aż w końcu cele, które sobie ktoś obrał zostaną osiągnięte i wtedy się tę całą "pandemię" wyłączy jakimś guzikiem, a my zostaniemy wezwani do pracy - no, już wakacje się skończyły a teraz do roboty, będziecie trochę mniej zarabiać, opłaty będą trochę większe, ale, wiecie, trzeba będzie teraz odrobić...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Szczodrocha33 18 marca 2020 23:13
19 marca 2020 08:48

No też tak słyszałem. 

Ja po którejś wizycie siostry w Polsce mam w szafce taką pakę holenderskiego paracetamolu żemożna by mnie nim zmumifikować w razie co:)

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Szczodrocha33 18 marca 2020 23:11
19 marca 2020 08:48

tancza na balkonach.

Dobrze że u nas nie słychać o takich idiotyzmach. Zawsze twierdziełem, że nawet nasze lemingi są mądrzejsze niż tamte.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Zdzislaw 18 marca 2020 17:52
19 marca 2020 08:50

Teraz w ogóle wszystkie śmierci "niekoronoświrusowe" zeszły na ósmy plan. Co tam umierajśący na raka, czy inne naprawdę straszne choroby. Ratujemy zarażonych, którzy czują się zazwyczaj dobrze i mają siłę brylować na social mediach...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 18 marca 2020 16:23
19 marca 2020 08:50

No, zmarł prezes Santander Bank z Portugalii. Nie tak miało być. To może bankierzy odwołają już tę imprezę.

Może że tak powiem akurat "miał pecha"....

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Marcin-K
19 marca 2020 09:03

Na Onecie w kilku miejscach wisi takie zdanko:

W środę kanclerz Angela Merkel oświadczyła w orędziu do narodu, że koronawirus jest największym wyzwaniem dla Niemiec od czasów II wojny światowej.

Nie wiem czy to jakiś niezbyt lotny stażysta skleił to zdanko tłumacząc je z googla a Angela miała coś zupełnie innego na myśli, ale brzmi ono kapitalnie...

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K
19 marca 2020 22:40

Z frontu walki.

Holenderski minister ds. opieki zdrowotnej Bruno Bruins  zemdlał wczoraj wieczorem podczas debaty parlamentarnej. Dziś zrezygnował ze swojej funkcji z powodu wyczerpania.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 76. 

Wśród 2460 zakażonych są 594 osoby pracujące w służbie zdrowia.

Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat.

Łącznie 489 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.

 

Może u nas nie jest jeszcze tak źle.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować