-

Marcin-K

O Węgrach, które nie zapominają nigdy...

Domyślam się, że sport a już w szczególności piłka nożna nie jest tematem numer jeden ani nawet numer piętnaście na SN. Natomiast czasami dzieją się w sporcie rzeczy, które właściwie już poza sport wykraczają i zamieniają się w czystą politykę. Oto w dniu wczorajszym odbył się mecz w ramach eliminacji do europejskich pucharów pomiędzy Cracovią a słowackim klubem FC DAC 1904 Dunajská Streda. Co w tym ciekawego? A no to, że klub ten pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z miasta Dunajská Streda. Nie lubię posiłkować się wikipedią, ale czasami się nie da inaczej:

"Miasto powiatowe na Słowacji, w kraju trnawskim, na Małej Nizinie Naddunajskiej. Około 22,5 tys. mieszkańców (2011). Jedno z największych miast wyspy Žitný ostrov (węg. Csallóköz)."

Wikipedia dalej informuje nas, iż Dunajská Streda po traktacie w Trianon znalazła się na terytorium Czechosłowacji. Wiki podaje też dane statystyczne z roku 2001. 80% mieszkańców miasta liczącego ok. 24 tys. ludzi miasta to Węgrzy. Widać to na meczach miejscowego klubu. Jak mówi w wywiadzie dla Weszło.com Tomasz Kucz, młody polski bramkarz klubu z Dunajskiej Stredy:

"Rozmawiamy o klubie leżącym na Słowacji, ale utożsamiającym się z Węgrami, z kibicami mówiącymi po węgiersku. 

Można wręcz powiedzieć, że to klub węgierski (śmiech). Przychodzisz na stadion, wszyscy mówią po węgiersku. Odśpiewywany jest hymn Węgier. Razi to mocno kibiców innych zespołów. Dunajska Streda jest na Słowacji nienawidzona podobnie jak w Polsce Legia Warszawa, którą poza stolicą mało kto darzy sympatią. Odczuwasz to jednak tylko na poziomie kibicowskim, w klubie w ogóle. Są Słowacy, Węgrzy, Czesi i nie ma żadnych animozji."

Brzmi to wszystko dość eufemistycznie. Przegląd Sportowy, najstarsza polska gazeta sportowa, dziś w rękach IV Rzeszy i koncernu Axel Springer, w zapowiedzi meczu nazywa rzeczy po imieniu, co również jest znamienne. Przegląd pisze o klubie sterowanym ręcznie przez Victora Orbana. Orban jest znanym kibicem piłki nożnej, który też doskonale rozumie jak w mechanice geopolitycznej ważny jest dziś sport wyczynowy. Postawił na nogi węgierską ekstraklasę, węgierskie spółki skarbu państwa inwestują nie tylko w madziarski futbol, ale i w inne kluby w Chorwacji (NK Osijek) czy w Rumunii (Sepsi Sfantu Gheorghe). Dunajská Streda to oczko w głowie węgierskiego potentata paliwowego MOL 9 (Magyar OLaj). W klubie szefuje zaufany człowiek Orbana, Oszkar Vilagi, jak to opisuje Przegląd Sportowy, "słowacki Węgier i przyjaciel Orbana, zasiadający w radzie MOL".

Na terytorium Słowacji wprowadzono czas jakiś temu ustawę zgodnie z którą, pod groźbą grzywny, nie wolno wykonywać obcych hymnów bez obecności oficjeli danego państwa. Tajemnicą poliszynela jest to, że zapis ten został wymierzony w takie miejsca jak klub MOL-u, na którym każdy mecz, to właściwie demonstracja węgierskiej tożsamości miasta i klubu. I wszystko się zgadzało. Oglądałem transmisję z tego meczu - wszystkie praktycznie banery, sektorówki, flagi miały węgierskie literki.

A więc widzimy taki kraj jak Węgry prowadzący w regionie politykę dość zdecydowaną. Coryllus pisał niedawno o tym, że Węgrzy kupili sobie port. Tu port, tam klub piłkarski na Słowacji. Za chwilę oczywiście usłyszę, że Orban to jest chwat, a nasz "Adrian" i "Naczelnik" to wymoczki. Pewnie nikogo nie przekonam, że to dobry kierunek, ale właśnie PKO BP zostało tytularnym sponsorem Ekstraklasy, a PiS przeznaczył sporą kasę na szkolenie młodzieży. Może jestem naiwny, ale ja widzę tu węgierski trop. Pytanie tylko czy będziemy w stanie na przykład postawić na nogi klub piłkarski z Lwowa, który z tego co się orientuję funkcjonuje jako jakiś nie interesujący nikogo skansenik. Tymczasem klub ten to pionier jeśli chodzi o ligową polską piłkę. Ech, no ale zaraz ktoś powie że się nie godzi używać państwowych pieniędzy na ligowe badziewie. A ja myślę, że jak "Adrian" ma wydać piniondze na jakiś idiotyczny pseudo-holywoodzki "crap" to już wolę żeby przeznaczyć to na Pogoń Lwów. W każdym razie warto obserwować Węgrów, bo jak widać oni nie zamierzają czekać do przyszłego stulecia aż los im coś skapnie.

A oto na koniec herb Pogoni Lwów:tagi: węgry 

Marcin-K
12 lipca 2019 10:00
20     1557    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:

Maryla-Sztajer @Maryla-Sztajer 12 lipca 2019 11:08
12 lipca 2019 11:56

https://www.comarch.pl/o-firmie/zarzad/prof-janusz-filipiak/

Teleinformatyka.  Wielu studentów  z AGH tam szło do pracy. 

.

 

zaloguj się by móc komentować


MZ @Marcin-K
12 lipca 2019 15:44

Chyba żartujesz by rządzący Narodem polskojęzyczne parobasy sponsorowały Pogoń Lwów.Podam dwa przkłady jak wyglądają działania Węgier.Jadąc od strony Węgier na Słowację drogowskazy pokazują KASSĘ a nie Koszyce,jadąc do Lwowa od strony Polski drogowskazy pokazują LVIV a nie Lwów.Co roku Wegrzy i ich nawyższe władze organizują ogólnonarodową pielgrzmkę do Sankuarium w  Csiksomlyó w Rumunii-Seklerszczyzna,z Budapesztu jadą przeładowane wegierskimi pielgrzymami ,także z prezydentem,pociagi.Prosze sobie wyobrazić polskie pielgrzymki do MB Ostrobramskej w Wilnie z tym niby "prezydentem","posłami" i "ministrami"polskojęzycznymi!!!.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Marcin-K
12 lipca 2019 18:09

Ładowanie kasy w mafijną strukturę jaką jest tzw. "Ekstraklasa" (funkcjonującej na zasadach państwa w państwie, czyli poza wszelką kontrolą) to bardziej poroniony pomysł od futrowania "pierwszegoodkońca" Kubicy.

Skończy się na marnotrawstwie i uwiarygodnieniu przekrętu przez państwo.

Ja wiem że państwo potrzebuje mieć jakiś udział w marce z którą identyfikowaliby się Polacy... ale ten konkretny kierunek to po prostu przewał kasy i nic więcej.

PKO BP sponsorem ekstraklasy? Ależ czemu nie. Za komuny kluby były "sponsorowane" w identyczny sposób.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @OdysSynLaertesa 12 lipca 2019 18:09
12 lipca 2019 18:34

PS... Nie wiem jak się prezentują realia węgierskiej piłki, i jak się to przekłada na identyfikację z państwem kibiców obywateli na Węgrzech, ale to raczej nie z tego powodu (węgierskiej piłki) wynika konsolidacja patriotyzmu Węgrów wokół klubu na Słowacji.

Futbol jako pretekst do promocji państwa za granicą? Ok. Niech będzie nawet ten Lwów. Tylko niech to będzie od początku do końca projekt pod kontrolą państwa, gdzie nie będą obowiązywały tradycje i zasady z "polskiej ekstraklasy"... ale przynajmniej te które obowiązują w "narodowej reprezentacji" :) Niech grają najlepsi, wybrani na podstawie równych dla wszystkich wymogów i szans. W przeciwnym razie będzie to kolejny wałek, o antyreklamie nie wspominając...

No i dałem się ponieść fantazji...Bo Polak zawsze zapomina :)

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K
12 lipca 2019 22:18

Naczelnik państwa, "Polski Orban",  widać kombinuje inaczej; https://prawy.pl/100479-najpierw-smieci-teraz-polska-przeznaczyla-fundusze-na-ukrainski-szpital-psychiatryczny/. Cóż, w Polsce w psychiatrykach było miażdżące zwycięstwo w eurowyborach.

zaloguj się by móc komentować

aszymanik @Marcin-K
12 lipca 2019 23:15

Pogoń Lwów.... Mamy tam tyle Polaków żeby zrobić sensowną drużynę? Zresztą tradycję lwowskiej Pogoni przejęła ta szczecińska.

No ale ja zawsze twierdzę, że węgierski pomysł na odtwarzanie własnej przestrzeni polityczno-społecznej jest dobry. Oni jednak mają łatwiej, bo nikt Węgrów w krajach Korony św. Stefana nie eksterminował.

zaloguj się by móc komentować


aszymanik @Marcin-K
13 lipca 2019 00:03

Kiedyś byłem na misji w Kosowie i służyłem w polsko - ukaraińskim batalionie. Miałem ukraińskiego kolegę - pytam się go skąd on pochodzi, mówi - Lwów. Aha mówię z Lwowa, Jaworski - no to rzeczywiście straszny z Ciebie Ukrainiec - no i się obraził....

zaloguj się by móc komentować

aszymanik @aszymanik 13 lipca 2019 00:03
13 lipca 2019 00:04

sorki do porfirogeneta miało być

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Maryla-Sztajer 12 lipca 2019 11:08
13 lipca 2019 15:31

Profesor Filipiak to jeden z niewielu przedstawicieli prywatnego kapitału inwestującego w poważny klub piłkarski w Polsce. Dosyć ekscentryczny człowiek, aczkolwiek ostatnio kibice (kibile) w Krakowie nie dają mu żyć, bo nie wystarcza im że on wyciągnął ich klub z III ligi - oni chcieliby żeby Cracovia grała w  Lidze Mistrzów co roku.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @aszymanik 13 lipca 2019 00:03
13 lipca 2019 15:32

Ukraińcy są w ogóle drażliwi. Pomaga im gazownia publikując nieustanne artykuły o tym, jak to ciężko Ukraińskim imigrantom w polskim ciemnogrodzie...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @aszymanik 12 lipca 2019 23:15
13 lipca 2019 15:35

No pewnie sami Polacy na Ukrainie nie mają szans postawienia Pogoni na nogi, zwłaszcza bez wsparcia państwa. Teraz to już w ogóle pewnie o tym można zapomnieć... Co ciekawe tradycje Pogoni raczej przejęła ... Polonia Bytom. Tam się znalazło sporo repatriantów i Polonia Bytom ma nawet herb w identycznych barwach co Pogoń Lwów.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 12 lipca 2019 22:18
13 lipca 2019 15:37

No miażdżące było, rzeczywiście. Można pewnie wręcz powiedzieć, że w ogóle wszyscy głosujący na PiS są psychiczni, czemu się ograniczasz? Poza tym naprawdę uważasz, że osoba która ma problemy psychiczne to jest dobry obiekt do prawicowych kpin? Opamiętaj się.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @OdysSynLaertesa 12 lipca 2019 18:09
13 lipca 2019 15:38

Mnie też się nie podoba pakowanie kasy pańśtwa w zawodowy sport. Tyle że "wszyscy tak robią" a zawodowy sport to element doktryn państwowych. Można tego nie zauważać, i robić inaczej, ale nie sadzę, żeby to był dobry pomysł.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @MZ 12 lipca 2019 15:44
13 lipca 2019 15:38

Polskojęzyczne parobasy, powiadasz...

zaloguj się by móc komentować


porfirogeneta @Marcin-K 13 lipca 2019 15:37
13 lipca 2019 23:14

Fakkt jest faktem, rząd PiS dał pieniądze na ukraiński psychiatryk, tak, czy nie? Pis wygrywa głosowania w psychiatrykach, a PO w więzieniach; tak czy nie? A dlaczegóż to kpię i w dodatku "prawicowo" ze "zjednoczonej prawicy"? A gdyby nawet to co? Nie wolno? Czy nie będzie wolno w następnej kadencji? Kto dał Dudzie prawo "pożyczenia" Poroszence "na korzuchy" miliarda euro https://www.tvp.info/23174927/cztery-miliardy-zlotych-dla-ukrainy-polska-udzieli-kredytu. Może wy w tym Pisie byście się opamiętali?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @aszymanik 13 lipca 2019 00:04
13 lipca 2019 23:31

Mój ojciec pochodzi z rzeszowszczyzny wieś Markowa, tak ta Markowa, przyszedł w krakowskie, za matką (było kiedyś takie województwo) to na niego tutaj (mieszkam pod Krakowem) "Ukrainiec" za plecami mówili, (pewnie przez zaśpiew rzeszowski), także to działa w dwie strony, trangranicznie że tak powiem.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować