-

Marcin-K

Pierwszy i jednocześnie ostatni dzień wojny

Pamiętam jak jakiś czas temu, tuż po tym jak Turcy zestrzelili ruski samolocik, pewien znany mi dobrze człowiek, zwykle starający się być bardzo opanowany, zapytał mnie wyraźnie poruszony: i co teraz będzie? Na początku chciałem mu odpowiedzieć jak Boguś Linda, który w pamiętnych do bólu Psach odparł na podobne pytanie zadane mu przez innego towarzysza zatrwożonego nadchodzącymi "przemianami": jak to jak? Dobrze będzie, albo jeszcze lepiej... Nie byłem jednak nawet na to w stanie się zdobyć i po prostu wzruszyłem ramionami i rzuciłem krótkie: "nic". I w rzeczy samej skończyło się na jednym wielkim "nic". Ktoś w ogóle pamięta to wydarzenie?

Gdy tylko usłyszałem o tym, że znowu kogoś tam załatwiono na pustyni, to już wiedziałem co będzie. Wczoraj Jacek Bartosiak mógł poświęcić Roli i jego jedynej pro-polskiej, rzetelnej i niezależnej internetowej telewizji tylko trzydzieści minut, bo musiał opędzić jeszcze kilkanaście stacji telewizyjnych ze swoimi analizami. Ja wysłuchałem tego ze stoickim spokojem i dowiedziałem się od Bartosiaka, że Amerykanie nie mają na Bliskim Wschodzie swojego "sanktuarium" militarnego. Co to znaczy? A czy to ważne? brzmi w każdym razie prześwietnie i jeszcze bardziej profesjonalnie. Stanisław Michalkiewicz poszedł najdalej i oświadczył, że już wkrótce będą latały "atomowe kartacze", a na świecie jest coraz więcej wariatów. Generalnie przez cały dzień spadło na nam na głowy jakieś osiem kiloton analiz geostrategicznych. Ilość ta mogłaby zabić zażywnego słonia. Wszyscy prowadzący międlili w ustach z wyraźną słodyczą słowo "wojna", widząc zapewne oczami duszy te przerażone duszęta gapiące się w monitory i zastanawiające się, kiedy "zaczno" strzelać.

Tego typu sytuacje jak ta wczorajsza to wyjątkowe chwile, bo w czasie ich trwania całkowicie obnażają się intencje oraz uwidacznia się niemalże w czarno-bieli charakter oraz aspiracje mediów i wyjątkowo ich nędzna konstrukcja. Wiemy na co dzień, że tam nie ma po co zaglądać, ale w takich dniach jak te nie sposób nie przyglądać się tej kręcącej się z wizgiem beczce śmiechu.

Wojny - jakie to było trudne do przewidzenia - najprawdopodobniej jednak nie będzie. Ale za to Jachira złożyła interpelację sejmową w sprawie wycofania polskich wojsk z Iraku. I to, ten fakt i płynące z niego wnioski, są chyba najważniejszym owocem wczorajszego pierwszego i ostatniego zarazem dnia wojny.tagi: trump 

Marcin-K
9 stycznia 2020 09:27
25     1695    9 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Marcin-K
9 stycznia 2020 09:32

Jachira odwołała wojnę. Tak jak kiedyś Zulu Gula unieważnił sejm Tuska i PO, bo okazał się najstarszym posłem i musiał zainagurować obrady. Wycofali go, ale i tak nie miało to znaczenia

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @gabriel-maciejewski 9 stycznia 2020 09:32
9 stycznia 2020 10:01

To było piękne z tym Zulu Gulą. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Marcin-K
9 stycznia 2020 10:33

Witam.

Ale w tym wszystkim jest jednak coś poważnego. Te wszystkie telewizje i radia które musiał odwiedzić pan Jacek mają jakieś stabilne finsowanie plus dochody z reklam, a i sam pan Jacek też za darmo swojego czasu tym telewizjom i radiom nie poświęca. I doprawdy mniejsze może ma znaczenie co tam w tych analizach jest ale pieniądze za ten czas antenowy są już jak najbardziej poważne i prawdziwe. 

Dzięki za notkę i pozdrawiam

A i jeszcze na marginesie zestrzelenie przez Turków rosyjskiego SU-24M to ma no nawet bogate hasło w Wikipedii.pl

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zestrzelenie_rosyjskiego_Su-24_(2015)

co raczej oznacza, iż nie było to zdarzenie błahe i zostało jednak zapamiętane. Z punktu widzenia relacji dwustronnych i tzw. "pamięci historycznej" myślę, że to jednak dość istotne zdarzenie było. Taka argumentacja w rozmowach dwustronnych z konkretnym skutkiem.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Marcin-K
9 stycznia 2020 10:47

Najważniejsze żeby żołnierze byli bezpieczni... 

Dodaję za to jeszcze jednego zażywnego słonia :)

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @tomciob 9 stycznia 2020 10:33
9 stycznia 2020 10:50

Ale ja pamiętam, że po tym zdarzeniu też miała być wojna. To wtedy nauczyłem się ostatecznie brać w nawias to, co leci z mediów i z ust ekspertów. Gangi załatwiają swoje porachunki, a telewizje wycisjkają z tych porachunków ostatnie monetyzujące soki. A przy okazji pokazują przy okazji jak bardzo łatwo je wykołowac..

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @OdysSynLaertesa 9 stycznia 2020 10:47
9 stycznia 2020 10:51

A to tak - to było piękne, zwróciłem tez na to uwagę. Aby żołnierze byli bezpieczni. No i klasyczne już "wśród ofiar nie było Polaków" też a ajakże mi gdzieś mignęło:)

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomciob 9 stycznia 2020 10:33
9 stycznia 2020 11:09

Ten polskojęzyczny przyczynek to wodzionka o smaku wody z mydłem. ...interpretacje szyte wedle wzoru wymaganego przez zleceniodawcę... 

Proszę zajrzeć pod ten link. W tamte dni chirurdzy z wyższej półki operację przeprowadzali. Operacja skończyła się dobrze, dla Erdogana. Rosjanie uratowali mu tyłek w  trakcie puczu wojskowego latem 2016 roku.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Marcin-K
9 stycznia 2020 11:21

Dalszy ciąg przygód Franciszka Dolasa.. Parafrazując " jak nie rozpętać wojny.. " :) albo właśnie " Jak rozpętać dzien pierwszy wojny" .. Sam już się gubię w tej nachalenej retoryce tych certyfikowanych cudaków, zaklinaczy  rzeczywistosci z Jachirą na czele..:) 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Marcin-K 9 stycznia 2020 10:50
9 stycznia 2020 12:45

Myślę że to nie jest jednak proste. Oddzielmy dwie sprawy. Media i podawane w nich informacje i przyczyny oraz konsekwencje emocjonalno- polityczne pewnych zdarzeń. Te pierwsze - media - mają działać w krótkim horyzoncie czasowym wywołując emocje "tu i teraz." Dodajmy konkretne i określone emocje. I za to odpowiada cała maszyna propagandowo-medialna, która ma mocne i stabilne finansowanie dlatego, że służy konkretnym intresom politycznym. To, że my sobie pogadamy i pośmiejemy lub pożartujemy z tej machiny nawet na ułamek sekundy nie wstrzyma ani jej finansowania ani jej celów. I to jest gra na serio bez żadnej taryfy ulgowej. Mnie się notka podoba dlatego, iż nie sposób bez dystansu rozmawiać o tej machinie. Ona była jest i będzie śmiertelnie poważna i to się nie zmieni, a ja chciałbym mieć jednak do niej dystans i móc sobie o niej pogadać. Drugą sprawą jest zestrzelenie przez Turków owego SU-24M. Jeśli pochylimy się nad linkiem z niemieckiej Wikipedii podanymi przez Saturna-9 to dowiemy się, że problemem nie było samo zestrzelenie ale było nim zamordowanie (zastrzelenie) jednego z 2 pilotów, którzy uratowali się na spadochronach. Zacytuję, w tłumaczeniu Google fragment:

"Obaj członkowie załogi, pilot Oleg Peschkow i oficer systemu broni Konstantin Murahtin, katapultowali się z uderzonego samolotu. Gdy opadli na spadochronach, lokalni bojownicy zastrzelili Peszkowa bronią strzelecką. Ostrzał naruszył art. 42 pierwszego protokołu dodatkowego do konwencji genewskich. Jednostka syryjskiej brygady turkmeńskiej , która jest uważana za sojusz „umiarkowanych buntowników”, wzięła odpowiedzialność za zabicie pilota. Rebelianci opublikowali wideo pokazujące dwóch rosyjskich pilotów wiszących na spadochronach po tym, jak bojownicy rozbili się na ziemi przez bojowników. Na filmie pojawiły się również głosy, które prosiły, aby nie strzelać do mężczyzn. Zastępca dowódcy Turkmenów, Alparslan Çelik, jest Turkiem z Keban wschodnia turecka prowincja Elazig i członkiem Szarych Wilków." źródło

No to wypadało mi się dowiedzieć co to są te "Szare Wilki" i sięgnąłem do niemieckiej Wikipedii, a tam sporo ciekawych informacji na temat tej organizacji. Zacytuję w tłumaczeniu Google z hasła

Szare Wilki - Wikipedia.de,.cyt.:

"Szare wilki ( turecki Bozkurtlar lub Bozkurtçular ) to nazwa tureckich prawicowych ekstremistów, takich jak członkowie Partii Ruchu Nacjonalistycznego ( MHP ) lub Partii Wielkiej Jedności (BBP). W przeszłości popełnili liczne akty przemocy i morderstwa, a zwłaszcza w latach siedemdziesiątych. Określają się jako „idealiści” (Ülkücüler) .

W Niemczech partię reprezentują trzy organizacje parasolowe, w tym około 303 kluby w całym kraju z ponad 18 500 członkami. Najstarszą organizacją działającą w Niemczech jest Federacja Tureckich Demokratycznych Stowarzyszeń Idealistów w Niemczech (ADÜTDF) i Federacja Turecka (Türk Federasyon) , która jest członkiem-założycielem Konfederacji Tureckiej w Europie (Avrupa Türk Konfederasyon [!] ) . Ponadto członkowie ruchu Stowarzyszenia Tureckich Stowarzyszeń Kulturalnych w Europie (ATB) i Związku Tureckich Islamskich Stowarzyszeń Kulturalnych w Europie (ATIB) są objęci tym ruchem. Nawet niezorganizowani Nacjonaliści czasami uważają się za „idealistów”. Organizacja młodzieży z Szarych Wilków, to „idealiści Młodzież” (Ülkücü GENCLIK) .

Po wyborach prezydenckich i parlamentarnych w Turcji w 2018 r. Odnosi się wrażenie, że Turcja stara się, aby ekstremistyczna grupa szarych wilków w Niemczech miała nadzieję. Cemal Çetin , przewodniczący organizacji parasolowej Szare Wilki w Europie i nowo wybrany poseł MHP, był członkiem tureckiej delegacji na szczycie NATO w lipcu 2018 r. I został sfotografowany wraz z kanclerz Angelą Merkel".

"Ideologią jest turecki prawicowy ekstremizm . Szare Wilki widzą PKK Kurdyjską Partię Robotniczą , którą na odpowiednich stronach internetowych nazywa się „zabójcą dzieci”, a także wszystkich Kurdów, którzy stanowią „zagrożenie” dla Turcji jako obrazy wroga . Żydzi , chrześcijanie , Ormianie , Grecy , komuniści , masoni , Izrael i „ syjoniści ”, UE , Watykan i Stany Zjednoczone są również postrzegane jako obrazy wroga.

„ Wilcze powitanie” to forma powitania szarych wilków, która reprezentuje wilka. Według niemieckiej agencji ochrony konstytucyjnej Alparslan Türkeş odpowiedział na ważne pytanie:

„Spójrz, mały palec symbolizuje Turka, palec wskazujący symbolizuje islam. Pierścień utworzony w wilczym pozdrowieniu symbolizuje świat. Punkt, w którym łączą się pozostałe trzy palce, to znaczek. Oznacza to: nadamy światu znaczek turecko-islamski".

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Schweigefuchs.jpgźródło zdjęcia

"Celem Szarych Wilków  od Bałkanów w całej Azji Środkowej do Chin regionie autonomicznym Xinjiang rozciągającej narodu, że wszystkie ludy tureckie razem. Ta ideologia jest również znana jako panturkizm. Centrum społeczności wszystkich narodów tureckich, jak twierdzi, to silna, niezależna i pewna siebie Turcja.

„W pogoni za„ Turanem ”, pierwotnym domem Turków w Azji Środkowej, cele Pantürkischen dla„ idealistów ”, którzy chcą, aby wszystkie narody Azji urodzone w Turcji zjednoczyły się w wielkim imperium tureckim” Koniec cytatu.

A więc korzenie polityczne gościa który brał udział w ataku na pilotów rosyjskich po zestrzeleniu to poważna wieloletnia inicjatywa (z bazą w postaci społeczności tureckiej w Niemczech) do odrodzenia państwa tureckiego w wersji islamistycznej i "lanturejskiej". Zaś udział w oficjalnej delegacji na szczycie NATO to mocny konkret.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @tomciob 9 stycznia 2020 12:45
9 stycznia 2020 13:44

Widzę, że jednak masz wątpliwości, to żeby je roziwać: Wojny Nie Będzie. Mam nadzieję, że już jesteś spokojny - możesz zająć się swoimi sprawami, bo one naprawdę są ważne.

A to, że wg ciebie notatka w wiki na jakiś temat świadczy o "wadze/powdze" tego zagadnienia/osoby itp., z tzw. litości nawet nie będę komentował.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @tomciob 9 stycznia 2020 12:45
9 stycznia 2020 14:52

No może to wszystko prawda, ja tylko pokazałem podając przykład swojego znajomego jak media usiłują emocjonować ludzi takimi wydarzeniami i jak bardzo to jest płytkie. Oczywiście nie obyło się bez przypomiannia gdzieś na Onetach roku 1914 i "iskry zapalnej I wś" w postaci zabójstwa w Sarajewie,....

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Draniu 9 stycznia 2020 11:21
9 stycznia 2020 14:53

No rzuciło się towarzystwo na temat niczym dziki w żołędzie. Jeszcze jako wisienka przytrafiła im się ta Albania i "zły kraj". Jeszcze teraz ten gryguć rozpuszcza jakieś informacje że w czasie "rewanżu" irańskiego rakiety zabiły jakiegoś polskiego dowódcę. Już go tam szarpią że to fake news... Ciekawe to wszystko bardzo.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Marcin-K 9 stycznia 2020 10:50
9 stycznia 2020 16:54

To proste: jeśli Wyborcza, TVN i inne solidnie finansowane media mówią, że może być wojna, to z pewnością nie będzie. Jak zaczną stanowczo przekonywać, że z pewnością wojny nie będzie, to trzeba kopać ziemianki.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K
9 stycznia 2020 18:19

"Generalnie przez cały dzień spadło na nam na głowy jakieś osiem kiloton analiz geostrategicznych. Ilość ta mogłaby zabić zażywnego słonia. Wszyscy prowadzący międlili w ustach z wyraźną słodyczą słowo "wojna", widząc zapewne oczami duszy te przerażone duszęta gapiące się w monitory i zastanawiające się, kiedy "zaczno" strzelać."

No przeciez musza cos obracac. Taki temat to pozywka niesamowita. Glowice atomowe, widmo konfliktu globalnego, krew, ofiary.

Nie moga przeciez miedlic w nieskonczonosc przejscia Pauliny Mlynarskiej na buddyzm czy jej szostego czy ktoregos tam z kolei zamozpojscia.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K
9 stycznia 2020 18:24

"Wojny - jakie to było trudne do przewidzenia - najprawdopodobniej jednak nie będzie. Ale za to Jachira złożyła interpelację sejmową w sprawie wycofania polskich wojsk z Iraku."

No prosze, wiec jednak poslanka Jachira na cos sie przydala.

Darmo chleba nie gnoi, jak mawial ojciec mojego kolegi.

Teraz Gazeta Wyborcza to podchwyci i zglosza ja do pokojowej nagrody Nobla.

Probowali przepychac Jerzego Owsiaka ale ten numer chyba nie przejdzie.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Szczodrocha33 9 stycznia 2020 18:24
9 stycznia 2020 19:07

Owsiak to raczej do Nobla z ekonomii.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Krzysiek 9 stycznia 2020 13:44
10 stycznia 2020 02:45

Oj tam, oj tam, niepotrzebnie się Krzysztofie (czy też Panie Krzysztofie) tak napinasz, zupełnie jak moja żona na WOŚP. Nie traktuj wszystkiego aż tak super poważnie end kip smajling. Były Nocne Wilki to mogą być i Szare, nie?

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Marcin-K 9 stycznia 2020 14:52
10 stycznia 2020 02:51

Ja mam takich rozemocjonowanych w rodzinie, już się naćwiczyłem i dałem na luz. Faktycznie na poziomie werbalnym to i śmieszne i głupie i nie wiadomo jakie jeszcze, lecz na poziomie biznesowym to również budżety, plany, targety, badania fkkusowe, dedlajny, mailstony i konretne korporacyjne cele doraźne, średnio i długookresowe. Jednym słowem zarządzanie korporacyjne aby ludziom emocjonalną sieczkę w głowie robić.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Szczodrocha33 9 stycznia 2020 18:24
10 stycznia 2020 08:51

Mnie Nobel dla Owsiaka w ogóle by nie zaskoczył. Wręcz jestem zdziwiony, że jeszcze nie dostał a ta Tokarczukowa nieprzytomna już ma. On był pierwszy na linii frontu i od dekad, a nawet jeszcze wcześniej. Jest odpowiednio agresywny i waleczny, ma wyznawców. Powinien dostać. Może nie dają mu dlatego, że już ma dużo kasy?

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Grzeralts 9 stycznia 2020 16:54
10 stycznia 2020 08:52

No coś w tym jest. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Marcin-K 10 stycznia 2020 08:51
10 stycznia 2020 08:53

On ma fundację a ona dopiero założy....to na start

.

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @tomciob 10 stycznia 2020 02:51
10 stycznia 2020 08:54

Ja piszę już tylko o skutkach a nie przyczynach. Niby działa, ale jednak jak się spojrzy na oglądalności mediów i wyświetlenia w internecie tych nawet najbardziej zapalczywych polityków to przy takich szafiarkach to jest nędza. Mimo wszystko jest jeszcze cała masa ludzi obojętnych na te "zaloty". Ale też i oni sa obrabiani pośrednio - przez fejsbuki, prasę kolorową, muzykę, filmy itp. Naprawdę trzeba mieć szczęście żeby nie wlecieć do tej wanny z szambem. Ja już w niej kiedyś pływałem, ale jakimś cudem - dzieki mądrzejszym ludziom 0- z niej wylazłem...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Maryla-Sztajer 10 stycznia 2020 08:53
10 stycznia 2020 08:57

Dokładnie - program: 1000000euro +

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Marcin-K 10 stycznia 2020 08:54
10 stycznia 2020 11:38

Jeśli w kwestii nobla i tej propagandy i jak to jest robione to już w 2017 roku przeszło przez portale (GW, TVN24, WP, Onet) info o możliwym noblu dla Gombrowicza. Sprawa ucichła (przyleżała) oto 8 stycznia tego roku WP znów wyjeżdża z tym odświeżonym kotletem:

WP książki Akademia Szwedzka ujawnia nowe informacje,

a przecież od dawna jest już o tym w polskiej Wiki przy haśle o pisarzu (magistrze praw). Bez budżetów byłoby to niemożliwe, a widocznie ten niedoszły nobel dla Gombrowicza jak talizman ma jakąś niewidzialną moc emocjonalnego totemu. A Owsiak? Też się zdziwię jeśli nie dostanie, ale jeśli nie dostanie to za sto lat ujawnią archiwa Akademii dlaczego nie dostał i będą o tym gadać jak o "newsie" co trzy lata. Ale pewnie dostanie. Ciekawe czy są zakłady u buków na tę ewentualność?

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K 10 stycznia 2020 08:51
11 stycznia 2020 23:15

"Mnie Nobel dla Owsiaka w ogóle by nie zaskoczył."

Nobel dla faceta, ktory zorganizowal impreze, lamiac wszelkie przepisy bezpieczenstwa, z pajacami zamiast ochroniarzy, na ktorej to imprezie zamordowano na oczach tlumu czlowieka.

Mnie rowniez by ta nagroda nie zdziwila. W dzisiejszym swiecie wszystkie sztuki i wygibasy sa dozwolone.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować