-

Marcin-K

Rzuć papierosy, zapal jointa i sprzedaj wszystko co masz

Moja mama, która jest - pomimo siedemdziesiątki na karku - nieuleczalnie uzależnioną palaczką obwieściła mi niedawno grobowym głosem: czy wiesz że w maju przyszłego roku nie będę mogła kupić sobie mentolowych slimów? Przyznaję że wówczas zrobiłem minę którą mógłbym zobrazować znów jedynie zdjęciem z zaskoczonym Pikachu, ale nie ma co powtarzać starych grepsów. Ja z kolei również byłem przez wiele lat uzależnionym palaczem. Dziś nie palę, ale za to "popalam", okazyjnie, raz na jakiś czas. Wiem, to okropne, ale za to piję niewiele alkoholu, prawie wcale. A jeśli już palę, to tylko cienkie mentole. Innego papierosa nie zapalę. W pierwszej chwili po usłyszeniu tej informacji ucieszyłem się - pomyślałem, no może wreszcie po prostu nie będę palił i już. No ale później znowuż naszła mnie myśl wielce dramatyczna: jak to mają zniknąć papierosy mentolowe?

Udałem się do krynicy googlowej wiedzy i wpisałem hasło: papierosy mentolowe 2020. Wyskoczyło mi ze sto linków do informacji z której wynika że 20 maja 2020 roku ma wejść w życie dyrektywa unijna rzeczywiście zabraniająca produkcji i obrotu mentolowymi ćmikami. Uzasadnienie? Mentolowe aromaty sprawiają, że potencjalny palacz łatwiej ulega nałogowi, bo bez owych aromatów papieros śmierdzi po stokroć bardziej. Na pozór brzmi logicznie. Ale, ale. W każdej z tych generycznych notek zapowiadających kres żywota mentoli pojawia się tajemniczo brzmiące zdanie informujące, iż Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów tytoniu i że cała ta dyrektywa uderzy w nas najbardziej. Brzmi to dziwnie nieco, bo człowiekowi wprost trudno uwierzyć, że nasza udręczona ojczyzna może cokolwiek eksportować i to w dużych ilościach, oprócz stosunkowo niedrogich pracowników najemnych rzecz jasna. No ale jednak - to chyba musi być prawda. Ponoć Polska "sprzeciwia się" owej dyrektywie, zamieszane jest w to wszystko to całe TSUE, czyli właściwie można powiedzieć, że jest pozamiatane.

Nie wiem jak to się skończy, bo przecież trudno znaleźć kogokolwiek, kto będzie bronił papierosów. Można domniemywać, że po prostu mentole w medialnej ciszy faktycznie znikną z kiosków, a w to miejsce wejdzie z całą przynależną brutalnością czarny rynek, co spowoduje że ci co palili dotąd polski tytoń będą się zaciągać "tytoniem" spod Czarnobyla dostępny niemal na każdym rogu. Jakoś sobie czarny rynek z tą mentolową hekatombą poradzi, stratni będą jedynie ci, którzy dotąd żyli z produkcji tytoniu.

Ja nie muszę się jednak ograniczać i napiszę po prostu, że to jest skandal. Żyjemy sobie oto w kolorowej rzeczywistości, w której można jednym pstryknięciem wyłączyć całą gałąź produkcji i dopisać do tego tak idiotyczne wytłumaczenie jak opisałem wyżej. Można na ten przykład na każdym kroku udowadniać jak bardzo fantastyczna i zdrowa jest marihuana, i to bez mentolowych dodatków, albo otwierać rynek w Polsce na każdy możliwy alkohol wszak dziś chyba nie ma już żadnego polskiego producenta wódki, natomiast okazuje się że mentolowe papierosy są tak okropne, że trzeba je zlikwidować w cholerę. 

Mam nadzieję, że uda mi się dożyć czasów, gdy cało to badziewie zwane Unią Europejską skona w męczarniach, a każdy przeciętny Polak na samo to hasło bez najmniejszego zastanowienia splunie na ziemię i się gorliwie przeżegna.

https://pomorska.pl/palisz-mentolowe-papierosy-lepiej-zrob-zapasy-juz-wkrotce-mentole-znikna-ze-sklepow/ar/c14-14412625tagi: ue 

Marcin-K
4 listopada 2019 10:00
53     2139    9 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Marcin-K
4 listopada 2019 10:05

Ale czemu ty się dziwisz, można było przepchnąć dziurę ozonową, a teraz ją zlikwidować i zaszyć fastrygą, to co tu mówić o jakichś papierosach. 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @gabriel-maciejewski 4 listopada 2019 10:05
4 listopada 2019 10:10

No pewnie naiwnie się dziwię, ale jednak wciąż się dziwię. Ciekaw jestem, czy wszyscy zjednoczeni liberałowie gospodarczy w muszkach staną dzielnie w obronie mentolowych fajek. To będzie taki test, którego rzecz jasna nie zdadzą.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Marcin-K
4 listopada 2019 10:19

Są w Polsce inne rośliny zawierające nikotynę. W przeciwieństwie to tytoniu nie zawierają po fermentacji składników dających rakotwórczą smołę.

zaloguj się by móc komentować


chlor @gabriel-maciejewski 4 listopada 2019 10:20
4 listopada 2019 10:31

Np takie dość popularne, długo kwitnące kwiatki. Nie chcę palić tematu bo jeszcze zabronią. Dam znać gdy skończę eksperymenty.

zaloguj się by móc komentować


Marcin-K @chlor 4 listopada 2019 10:19
4 listopada 2019 10:45

Pytanie jak to przełożyć na masową produkcję papierosów. I zawsze ktoś może wydać dyrektywę, która sprawi że ten zdrowy "tytoń" poddany zostanie ostracyzmowi.

zaloguj się by móc komentować

chlor @gabriel-maciejewski 4 listopada 2019 10:33
4 listopada 2019 10:46

Przez pocztę w zakładce Panel?

zaloguj się by móc komentować

chlor @Marcin-K 4 listopada 2019 10:45
4 listopada 2019 10:54

Chyba Polska jest za słaba by wprowadzić coś takiego nawet na lokalny rynek. Szkoda, bo akurat ten dymek  ubocznie dobrze robi na płuca i oskrzela.

zaloguj się by móc komentować


parasolnikov @Marcin-K
4 listopada 2019 11:10

No to jeszcze wiele zdziwienia Cię czeka w życiu bo np. piwa jesteśmy 3cim producentem w EU, https://forsal.pl/artykuly/1425065,produkcja-piwa-w-polsce-na-tle-ue-eksport-piwa-eurostat.html#piwowue2018

zaloguj się by móc komentować

Matejek @Marcin-K
4 listopada 2019 11:13

pozostanie samemu robić zapach,
ja używam ziół m.in. na spirytusie, jest też preparat na tytoniowopl, zastępujący proces fermentacji,
kiedyś do tytoni ziołowych dawano dziewannę

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @parasolnikov 4 listopada 2019 11:10
4 listopada 2019 11:27

Wszystko pięknie, tylko z tego  co mi się wydaje to trzy największe "kompanie piwowarskie", które mają większość udziałów w rynku są polskie tylko z nazwy. Wpisałem na chybił trafił w googla Kompanię Piwowarską, która ma te wszystkie popłuczyny najlepiej sprzedające się Żubry, Tyskie i Lechy, i otrzymałem to:

grupa piwowarska z siedzibą w Poznaniu, należąca w 100% do japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi[1].   

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Matejek 4 listopada 2019 11:13
4 listopada 2019 11:28

Nie no ja wiem, że można sobie samemu zbudować mentola w domu, ale ja w notce wyraziłem "moralne oburzenie" że tak łatwo wyłączyć w Polsce rynek na jakiś produkt. I jeszcze każą nam się cieszyć, że jesteśmy w Europie. 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Marcin-K 4 listopada 2019 11:27
4 listopada 2019 11:28

Tak, a w ameryce w rękach żydowskich ...  

zaloguj się by móc komentować

Kuba @Marcin-K
4 listopada 2019 13:01

Panie Marcinie, producenci papierosów w Polsce również nie są polscy - Phillip Morris (US), British American Tobacco (UK), IT (Imperial Tobacco - UK), JTI (Japan Tobacco International). W fabryce w której niedawno jeszcze pracowałem (jedna z nawiększych jeśli nie największa obecnie w Polsce i Europie) do produkcji nie używano również w ogóle polskiego tytoniu (kiedyś tak ale to już stare dzieje)... jesli mnie pamięć nie myli tytoń pochodził głównie z krajów afrykańskich oraz południowo - amerykańskich. Więc sytuacja podobna do browarnictwa, w którym też jestesmy potentatem eksportowym. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Kuba 4 listopada 2019 13:01
4 listopada 2019 13:13

W takim razie, mam rozumieć że podawana w mediach informacja, że "jesteśmy w czołówce eksporterów tytoniu w Europie" to nie jest prawda?

zaloguj się by móc komentować

Kuba @Marcin-K 4 listopada 2019 13:13
4 listopada 2019 13:39

Nie to miałem na  myśli  - jesli chodzi o eksport papierosów to jest prawdą że jesteśmy jako kraj "w czołówce eksporterów" z tym że firmy które produkują papierosy w Polsce to tez wielkie, w zasadzie międzynarodowe,  koncerny. Po prostu takie zestawienia biorą pod uwagę "gdzie?" a nie "kto?"  - widzę tu sytuację podobną do browarnictwa. Co do samej uprawy tytoniu to znalazłem w sieci informacje, że Polska jest trzecim producentem w Europie (po Grecji i Włoszech) - to tyle jesli chodzi o jednostkowe doświadczenia..

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Kuba 4 listopada 2019 13:39
4 listopada 2019 14:03

No to już byśmy musieli wejść w wyższą ekonomię - jaki realny będzie wpływ zakazu handlu papierosami mentolowymi na produkcję tytoniu w Polsce. Rozumiem że w Polsce hodowle tytoniu zaopatrują duże zagraniczne koncerny tytoniowe w tytoń. Może się okazać że dla tej branży taki zakaz nie będzie odczuwalny. Z drugiej strony w każdej informacji o tym zakazie czytam, że jednak Polska się tej dyrektywie sprzeciwia. Z trzeciej jednak strony, niezależnie od aspektu czysto ekonomicznego, dziwi mnie to, że z taką łatwością wyłącza się z handlu jakiś produkt a za przyczynę podaje się to, że jego smak może kusić potencjalnego nałogowca. Przecież to jest jakiś absurd - i dlatego od razu wizualizuję sobie trzecie dno w tej sprawie.

zaloguj się by móc komentować

Kuba @Marcin-K
4 listopada 2019 14:45

Szczerze mówiąc nie chciałem się wgłebiać w to jaki wpływ ma dyrektywa ogólnie na Polską gospodarkę tylko podzielić się "suchym faktem" mogącym rzucić troche światła na sytuację. Co do utrudnień w produkcji papierosów to obecne ograniczenia nie sa nowością  - dyrektywa TPD (dyrektywa o wyrobach tytoniowych) ma już pare lat i obecnie widzimy kolejne kroki:

https://ec.europa.eu/health/tobacco/products_pl

co do wpływu na naszą gospodarkę to nie jestem kompetenty tego oceniać ale jakbym miał obstawiać to stawiałbym na negatywny (uprawy tytoniu, miejsca pracy, biznes (i to spory) się kręci i coś nam pewnie  z  tego skapuje..).

Jeśli chodzi o różne dna to też nie spodziewam  sie, że to z faktcznej troski o konsumenta ale pewności nie mam z braku wiedzy. Może jakimś tropem jest fakt, że z wyżej wymienionych producentów  (PM, BAT i JTI to top 3 największych producentów na świecie *nie licząc Chin) żaden nie jest "unijny"...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Marcin-K
4 listopada 2019 15:55

Ojtam, ojtam. Dobra Unia chce Cię ocalić od śmierci w męczarniach, a Ty taki małostkowy. Mentolowych IQOSów z pewnością nie zakażą.

zaloguj się by móc komentować

MZ @Marcin-K 4 listopada 2019 11:27
4 listopada 2019 17:07

Tylko to są napoje piwopodobne,tam dostarczają dziesiatki ton proszku z USA-nie znam składu-wrzucają do kadzi ,mieszają i rozlewaja .Nie wolno tego pić...a w mediach kwik o uzdrowienie służby zdrowia,kpiny.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 4 listopada 2019 13:13
4 listopada 2019 18:09

Eksporterem samochodów też jesteśmy, jednym z większych, tak że tego.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Grzeralts 4 listopada 2019 15:55
4 listopada 2019 19:49

Może to zabrzmieć jak tania egzaltacja, ale nie cierpię tego dziadostwa - mowię tu o UE - no po prostu nie cierpię. I nie polubię. I tego zachwytu społeczeństwa też nie. Jak słyszę: bo nam coś zbudowała Unia to mi gul skacze. Będę palił mentole z kontrabandy, jak prawdziwy konspirator:)

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 4 listopada 2019 18:09
4 listopada 2019 19:49

Możesz podać markę polskich samochodów, które eksportujemy? W tym sensie, że upoważnia nas to określenia "jednym z większych eksporterów samochodów"?

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @MZ 4 listopada 2019 17:07
4 listopada 2019 19:50

Z tego co wiem, to tam chyba jednak coś warzą, tyle że nie dodają chmielu. Oczywiście nie powinno tego nazywać się piwem.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 4 listopada 2019 19:49
4 listopada 2019 20:04

Nie są bynajmniej elektryczne, ale tak samo "polskie" jak te papierosy, czy piwo; MAN (to koło mnie Niepołomice), GM Gliwice, Fiat Tychy, Volkswagen Poznań, Nowa otwarta, a chojnie wsparta dotacją rządową fabryka silników Daimler (wielki sukces M. Morawieckiego, bo do końca "warzyły się losy" Czy Polska, czy jednak Słowacja). 

Tak,  to wszystko się kręci w naszej "Fabryce Europy", a będzie więcej i Pakistańczycy będą mieli pracę.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @porfirogeneta 4 listopada 2019 20:04
4 listopada 2019 20:09

Genialne...

... i  prawdziwe  !!!

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 4 listopada 2019 20:04
4 listopada 2019 20:12

No więc nie jesteśmy eksporterem - jesteśmy krajem montowni, podwykonawcą. To w moim mniemaniu dość spora róznica. Nie mam z tymi fabrykami problemu - ludzie mają pracę, uczą się pracy z technologiami itp. Wolałbym żebyśmy mieli swoje marki samochodów, ale to się szybko nie stanie.

Poczekamy. Konfederacja dojdzie do władzy, to będziemy się kąpać w miodzie, produkować własne limuzyny, a Pakistańczyk pozna mores. Już się nie mogę doczekać.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 4 listopada 2019 20:12
4 listopada 2019 20:25

Miód polecam, (produkują go moje, między innymi pszczółki polskie jak najbardziej; tegoroczny nakład już się niestety wyprzedał) ale nie do KĄPANIA to jest do JEDZENIA; am, am. 

A za to że nie będzie mętolowych slimów, złóż podziękę na Wawelu; a teraz leć na skargę.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Marcin-K
4 listopada 2019 20:30

Mam do Ciebie uprzejmą prośbę. Możesz darować sobie komentowanie na moim blogu? Jesteś po prostu trollem i to mało błyskotliwym, a co najgorsze, mało zabawnym również.

zaloguj się by móc komentować

bozenan @Marcin-K
4 listopada 2019 20:47

Marcin, społeczeństwa już są tak wytresowane, że w sumie jestem zdziwiona "głębią" tłumaczenia, że mentol szybciej uzależnia. Przecież wystarczy powiedzieć, że mentol nie jest eko i matka ziemia rzez niego cierpi. 

A tak na serio, to chyba jeden z fronto wojny, która się toczy

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 4 listopada 2019 20:30
4 listopada 2019 20:49

Sam do siebie, ja cię nie mogę.....

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Paris 4 listopada 2019 20:09
4 listopada 2019 21:01

Po raz kolejny przychodzi mi podziękować za uznanie, pierwszy słoik miodu przyszłorocznego, z mojej pasieki naleźy do pani.

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @bozenan 4 listopada 2019 20:47
4 listopada 2019 21:04

Ale to jest totalny obłęd - przecież wystarczy zapalić zwykłego papierosa, takiego malborasa grubego żeby zasmrodzić najbliższą okolicę. Pewnie dlatego nie używają argumentu ekologicznego bo to byłby już niemal otwarty śmiech na sali. Ja jeśli już bym walczył z paleniem - jako wieloletni palacz z tradycjami - to zakazałbym tych grubasów śmierdzących. Znam sporo osób - w tym mnie samego - które dzięki cienkim mentolowym slimom ograniczyły drastycznie palenie albo powoli dzieki nim w ogóle odeszło od palenia. Najwidoczniej musi być w tym jakiś ekonomiczny myk.

zaloguj się by móc komentować

Paris @porfirogeneta 4 listopada 2019 21:01
4 listopada 2019 21:11

To bylo tylko stwierdzenie faktu...

... a za miodzik z gory dziekuje,  jak najbardziej, ze sie przyda... zwlaszcza, ze od polskich pszczolek i z Polski  !!!

zaloguj się by móc komentować

bozenan @Marcin-K 4 listopada 2019 21:04
4 listopada 2019 21:26

ekologia (ta dzisiejsza)wyklucza logikę i jakikolwiek rozsądek. Więc nigdy nie mów nigdy, bo może dojść i do tego, że prawicowe pierdy będą powodowały większy smog niż opona w piecu sąsiada.

Oczywiście, że to ekonomiczne myki, mówie Ci, że wojna trwa, tylko nie strzalają z karabinów, więc nam się wydaje, że wszystko jest ok. 

 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Marcin-K 4 listopada 2019 19:50
4 listopada 2019 21:28

Za chmielową goryczkę robi kacza żółć z Chin.

zaloguj się by móc komentować

Ogrodnik @Grzeralts 4 listopada 2019 15:55
4 listopada 2019 21:29

Proszę nie ironizować. Jak wszyscy wiemy, Szwajcaria jest państwem neutralnym... Ponadto ikosy są, podobnie jak samochody elektryczne, na prąd. A zatem nie ma tutaj pola do dyskusji.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Paris 4 listopada 2019 21:11
4 listopada 2019 21:31

Prorokowanie we własnym kraju to jest ciężki kawałek chleba, nie to żebym się uważał za proroka, ot tak, czasem jakiemuś fanatykowi powietrza upuszczę i tyle, pierwszy będzie z rzepaku, chce pani? bo nie każdy lubi...polecam akacjowy, sam aromat z pradziadkowych akacji (nasadził "na wozy", wozami już się nie jeździ, ale akacje kwitną), dość tej reklamy; wojtomar_77@tlen.pl, ale to niestety w przyszłorocznym Czerwcu.

zaloguj się by móc komentować

Paris @bozenan 4 listopada 2019 21:26
4 listopada 2019 21:39

Oczywiscie...

... ze wojna trwa, widac ja jak na dloni... a te wszystkie OBLEDNE  i  DEBILNE regulacje, dyrektywy itp. obostrzenia  wykanczaja cale narody i panstwa  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @porfirogeneta 4 listopada 2019 21:31
4 listopada 2019 21:47

Super dzieki...

... za namiar.  Na ten rok mam zapas 7 litrowych slojow, w tym jeszcze 3 z Francji, ale to wszystko pojdzie, gdyz cala rodzina jest miodolubna.  Miod moze byc i z rzepaku i z akacji.  Dam Panu znac w przyszlym roku,  dzb. 

zaloguj się by móc komentować

Starybelf @Marcin-K 4 listopada 2019 21:04
4 listopada 2019 21:54

Tu chodzi o neomaltuzjańskie trucie ludzi, a nie o ekologię. W 2021 r. mają zniknąć tzw. papierosy smakowe, a w 2022 r. te tak zwane długie cienkie. Pozostaną tylko te grube, które najbardziej trują i smrodzą.

No cóż, Łukaszenka i Ukraińcy też muszą z czegoś żyć i pewnie szmugiel wschodnich papierosów wzrośnie.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Starybelf 4 listopada 2019 21:54
4 listopada 2019 22:08

Otoz to...

... no i te hektary tez czekaja... a cala BANDA  globalnych "zbawicieli swiata" juz tam tylko nogami przebiera... i monsanto i cargil, i nuland'y tez tam JUZ  SO  !!!

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @MZ 4 listopada 2019 17:07
4 listopada 2019 22:23

Chłopie ogarnij się  ...

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Paris 4 listopada 2019 22:08
4 listopada 2019 22:32

Monsanto (stara rodzinna firma, z żydowskimi korzeniami; już dziadek Monsanto zaopatrywał amerykańskie rolnictwo w tak potrzebną przecież siłę roboczą z Afryki) stało się własnością Bayera-a i od tej pory glifosat "zaczął szkodzić" wcześniej był spoko. Volkswageny też gdzieś, jakby od tej pory, mają ciut gorszą prasę za Wielką Wodą...

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @Marcin-K 4 listopada 2019 21:04
5 listopada 2019 08:51

Może o to właśnie chodzi, że mentolowe zamiast uzależniać, powodują odpływ klientów. Pamiętam, że też podczas swojej krótkiej (na szczęście) przygody z paleniem pod koniec już tylko mentolowe mi podchodziły. A było to już dość dawno temu, kiedy zielone Marlboro kosztowały 5 zł za paczkę.

Tak czy inaczej polecam rzucić to cholerstwo :) Już lepiej popijać whisky, przynajmniej innym nie śmierdzi.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Marcin-K
5 listopada 2019 08:53

No więc dokładnie o tym piszę - mentolowe to dla wielu osób pierwszy krok do odejścia od palenia. Albo poważnego ograniczenia jak w moim przypadku.

Whisky nie lubię:)

zaloguj się by móc komentować

chlor @Marcin-K
5 listopada 2019 09:44

 

Gdyby rzeczywiście chodziło o zdrowie, to koncerny produkowałyby (dobrowolnie lub zmuszone przez państwa) papierosy z mało szkodliwych mieszanek ziołowych nie wydzielających smoły podczas palenia. Nawet robione w wersji z dodatkiem czystej nikotyny byłyby zdecydowanie mniej trujące i nie śmierdzące.

Z nikotyną jest dziwna sprawa. Okazało się, że sama nikotyna nie uzależnia. Uzależniają inne alkaloidy zawarte w tytoniu. Stąd znikoma skuteczność metod rzucania palenia opartych o różne gumy, pastylki, elektryczne papierosy,  czy plastry z samą nikotyną. One nie są w stanie usunąć głodu tytoniowego. Działają na nielicznych palaczy u których nałóg jest oparty raczej na przyzwyczajeniu psychicznym, zwykle palących od niedawna.

 

zaloguj się by móc komentować

MZ @parasolnikov 4 listopada 2019 22:23
5 listopada 2019 09:46

Chłopie ja wiem co pisze a ty chyba nie...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Marcin-K 4 listopada 2019 19:49
5 listopada 2019 09:56

Gardłem zapłacisz ;) 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Ogrodnik 4 listopada 2019 21:29
5 listopada 2019 09:57

Fakt, biję się w piersi.

zaloguj się by móc komentować

cortes @chlor 4 listopada 2019 10:54
5 listopada 2019 20:10

W mej wczesnej młodości (lata 60te) w Herbapolu były dostępne papierosy 'Astmany', no na astmę oczywiście. Były ziołowe więc może zawierały te tajemnicze roślinki. Pomysł z papierosami na astmę był rzędu ruchu abstynenckiego w XIX wiecznej Anglii, którego to działacze preferowali szklankę mleka makowego od rana zamiast ginu.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować