-

Marcin-K

Skrajni prawicowo-socjalistyczni katolicy ze wsi

Krótki rzut oka na to, co wypisują na temat zwycięstwa PiS-u tak zwane media w Holandii. To w jaki sposób owe media komunikują się z obywatelami i obywatelkami tej dziwnej krainy wciąż przecież będącej królestwem, to nic więcej jak ostrzeżenie dla nas. Choć ostrzeżenie to nic nie da. Można przewidywać, że jak wszystko będzie szło swoim torem, dobijemy do tych standardów szybciej niż możemy sądzić. Portal Niedziela.nl którym często się tu posługuję robi szybki skrót po "reakcjach" holenderskich mediów.

Przede wszystkim uderza to jak wiele muszą się tam te niderlandzkie głowy nawysilać, żeby nie powtarzać się w obelżywych przymiotnikach wobec Prawa i Sprawiedliwości. Najmocniej uderza dziennik "Nederland Dagblat". Wiecie bowiem - zwracam się tutaj do pisiorów - na kogo głosowali? No na kogo, hm? Pan Ewaryst powiedziałby że na parszywych socjalistów. Paweł Kukiz że na bolszewików. Korwin z kolei że po prostu na lewicę. Nie mają oni wszyscy racji. Głosowaliście, drogie pisiory, na "skrajną prawicę".

„Skrajna prawica z wielkim zwycięstwem” - tak wali między oczy ten ich "blat".

„Ultrakonserwatywna partia Jarosława Kaczyńskiego zawdzięcza swe zwycięstwo przede wszystkim licznym programom socjalnym, uruchamianym przez PiS od 2015 roku. Wyższa płaca minimalna? Obiecana i wprowadzona. Wysoki dodatek na dziecko? Bardzo popularny. Wiek emerytalny? Obniżony, wbrew europejskim trendom. Leki dla seniorów? Od teraz za darmo. Dzięki temu PiS osiąga świetne wyniki na prowincji i w gminach wiejskich, gdzie wyborcy czuli się dotąd zmarginalizowani. Wreszcie partia, która dotrzymuje obietnic, mówią”, opisuje na łamach „Nederlands Dagblad” korespondent Jenne Jan Hotland."

Inne media zadowalają się naprzemiennym używaniem określenia "nacjonaliści" i "populiści". Ale generalnie powtarza się jedno - PiS został wybrany przez "wieś". Przy czym brzmi to wszystko tak, jakby słowo wieś było grzecznym zastępnikiem słowa "idiota i prostak".

"O zwycięstwie PiS pisze także popularny portal nu.nl. „PiS rządzi od 2015 roku. Polska gospodarka w tym czasie szybko się rozwijała. W ciągu czterech lat średnie realne dochody zwiększyły się o 20%. Także dodatki na dziecko poszły mocno w górę, a stopa bezrobocia w Polsce należy do najniższych w UE”, czytamy na łamach nu.nl.

„Dzięki tej polityce społeczno-gospodarczej partia rządząca jest szczególnie lubiana przez katolicką część polskiego społeczeństwa, mieszkającą poza wielkimi miastami. Oprócz tego PiS prowadził ostrą kampanię przeciwko społeczności LGBT. PiS przedstawiał te osoby jako groźne”.

Jeszcze jeden cytacik z Niedziela.nl

Van Outeren cytuje wyborców PiS, zadowolonych z socjalnych programów rządu. „Nie wszyscy, w szczególności na prowincji, zyskali w minionych 30 latach na wprowadzonym w Polsce po upadku komunizmu hiper kapitalizmie w stylu Reagana. I nie wszyscy czują się dobrze w ekologizującej się i kulturowo postępowej Europie”, tłumaczy dziennikarka „NRC Handelsblad”.

Van Outeren opisuje kampanię wymierzoną w tzw. „ideologię LGBT” oraz walkę PiS ze środowiskami uważanymi przez tę partię za „postkomunistyczne elity: sędziami, dziennikarzami, dyrektorami muzeów, działaczami gejowskimi i Brukselą”. Opozycja jest podzielona, a politycy największego opozycyjnego ugrupowania, Koalicji Obywatelskiej, wiele mówili o atakach PiS na wymiar sprawiedliwości i państwo prawa.

„Wyborców temat ten jednak niezbyt interesuje”, zauważa autorka.

A więc mamy wieś pełną katolików i "wielkie miasta". Tak oto "analizują" sobie wyniki wyborów w Polsce holenderscy media workerzy. A holenderscy obywatele to czytają i na podstawie tych treści kształtują sobie pogląd na rzeczywistość. Chciałoby się zapytać - czy oni w ogóle widzieli kiedykolwiek jak wygląda dziś w Polsce wieś? Bo może trzeba im podpowiedzieć, że ona się nie różni w tej chwili niczym od miast, a jeśli już, to jedynie na niekorzyść miast. Czy wiedzieliście że rząd PiS-u "atakował gejów"? Nie, pewnie nie wiedzieliście. No to wiecie.

Powiem jeszcze na koniec coś smutnego. W Holandii właściwie nie ma innych treści niż to, co powyżej wstawiłem. Nie ma. To wszystko też każe znów myśleć o pewnego rodzaju fenomenie jakim jest "krytyka PiS-u". Czy to w Polsce, czy to widzimy, za granicą. Albo robią to ludzie o zdecydowanie histerycznym profilu osobowościowym, niespecjalnie wiarygodni i jednocześnie zawsze i wszędzie będący obarczeni ciekawym medycznym przypadkiem choroby nazywającej się "ślepota jednooczna" albo po prostu regularni kłamcy i idioci. Bo można na ich oczach kogoś obrabować albo wymierzyć mu policzek, ale oni mogą dostrzec ten fakt tylko wtedy, kiedy sprawca ma na czole napisane Prawo i Sprawiedliwość. W innym wypadku nagle zapadają w stupor. I nie ma takiej możliwości żeby ci którzy biorą się za krytykę PiS-u (oprócz nielicznych wyjątków) potrafili nie tylko być w miarę choć trochę obiektywni, ale przy okazji przedstawili nam jakąkolwiek alternatywę i to w postaci jakiegoś konkretu. I dopóki się to nie zmieni ja nie wrzucę swojego głosu na kogokolwiek innego. Tym bardziej że na każdym rogu stoi taki oto tępy zbir gotowy sięgnąć po dowolne narzędzie w obronie "ekologizującej się Europy".

Źródło:

http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=23030:temat-dnia-nacjonalici-z-popularnymi-programami-socjalnymi-holenderskie-media-o-zwycistwie-pis&catid=96:temat-dnia&Itemid=187tagi: pis 

Marcin-K
16 października 2019 09:37
91     2414    12 zaloguj sie by polubić
komentarze:
maciej-kazimierz @Marcin-K
16 października 2019 09:47

Dziękuję za ważny tekst, choć w sumie potwierdza, to czego można się domyślać - dominacja ichniejszych odpowiedników Gazety Wyborczej. Czy jest jednak jakiś alternatywny obieg informacji jedno pytanie, drugie jak wysoka jest akceptacja społeczna dla treści ichnieszych GW?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K
16 października 2019 09:52

To samo dzieje się w Austrii, tak jakby wszystkie europejskie gazety podpięte były do telefaksu w Gazecie Wyborczej, takie samo formatowanie akcentów.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @maciej-kazimierz 16 października 2019 09:47
16 października 2019 09:53

Nie istnieje poza jakimiś wyjątkowymi niszami, niestety bardzo często w stylu tropicieli spisków, są to różni wariaci jakby generowani na potrzeby systemu.

Akceptacja jest bardzo wysoka i powszechna. W polityce tamtejszej wszystko ma ten sam postepowy i czerwony trzon. Są jego jedynie różne odcienie wierzchniej warstwy. Na dodatek te większe partie są pod silnym wpływem małych ugrupowań które forsują najróżniejsze dziwactwa - tak jak ta mała partyjka "dla Zwierząt" PPdV która wymusza na parlamencie ustawy pro-wegetariańskie i zakazujące hodowli zwierząt już nie futerkowych ale w zasadzie każdych.

To zresztą też przenika na mieszkających tam Polaków. Wśród nich tam wygrała KO z ogromną przewagą SLD, PiS dostał ledwie 8 procent. Konfederacja za to 16.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 16 października 2019 09:52
16 października 2019 09:55

Tak jak Pani pisała - że jak się wczyta dokładnie w te "informacje" to tam dosłownie widać i czuć kto to "współredagował". Oni z pewnością sami tego nie piszą. Muszą dostawać niezbędne podkładki od lokalsów. 

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @Marcin-K
16 października 2019 10:01

Taka sytuacja trwa od wielu lat. I co na to orły MSZ i sokoły PFN? Pobierają ciężko wypracowane za swoimi biurkami pensje. Mózgi im się grzeją od wymyślania nowych form i treści, a rezultaty są. Jak widać. Takie, jak powyższa opinie są lokowane we wszystkich krajach UE przez koła nieprzychylne Polsce, no prawie wszystkich. Czy tak trudno zprosić autorów takich opinii do siebie, pokazać co trzeba, pogadać, przekonywać itd. itp. Tak robią wszyscy na świecie. Oprócz tych właśnie orłów i sokołów.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Wrotycz1 16 października 2019 10:01
16 października 2019 10:04

Ale co ma MSZ do tego co piszą media w Holandii?

zaloguj się by móc komentować

marianna @Marcin-K 16 października 2019 09:55
16 października 2019 10:04

W czyich łapskach jest cała światowa prasa? Włącznie z lokalną! Przecież nie po to przejmowali prasę aby rzetelnie informować. Nie ma prasy - jest tylko propaganda.

zaloguj się by móc komentować

marianna @Marcin-K 16 października 2019 10:04
16 października 2019 10:07

Przecież MSZ to służby. A my mamy swoje służby?

zaloguj się by móc komentować

atelin @Marcin-K
16 października 2019 10:08

I przemaszerowali przez holenderskie media. I została spalona ziemia. A jakby pojawił się jakiś kiełek to go szybko wdepczą.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K 16 października 2019 10:04
16 października 2019 10:09

No ale jest ta fundacja, co ma poprawić wizerunek Polski a którą rząd sponsoruje.

Aż się prosi o nawiązanie kontaktu jej przedstawicieli z dziennikarzami relacjonujacymi wydarzenia z Polski. Takie rzeczy załawia się przy stoliku z koniakiem albo na grillu.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @marianna 16 października 2019 10:07
16 października 2019 10:10

Ale jak MSZ ma wpływać na to co piszą media w całej Europie? Ma tam wysyłać agentów pod przykrywką, żeby prostowali informacje o rządach PiS? Poproszę o jakieś propozycje.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @atelin 16 października 2019 10:08
16 października 2019 10:11

Chyba nawet nie spalona ziemia. Tylko lej.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Marcin-K 16 października 2019 10:11
16 października 2019 10:12

Fakt. Jeszcze niżej poziomu morza niż mają.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 16 października 2019 10:09
16 października 2019 10:14

To trochę tak, jakby chcieć nawiązać kontakt z Adamem Michnikiem i jego cynglami. Można próbować, ale przecież oni nie po to pracują na swoich odcinkach. Oni mają rabać ile sił i na nic nie patrzeć. Tam jest już ten etap, że się nie dyskutuje z nikim i o niczym. Moim zdaniem szkoda czasu na to, żeby próbować z nimi walczyć na tym froncie. Moim zdaniem trzeba walczyć ekonomicznie. Już nawet z tych krytykanckich przecież paszkwili przebijają pewne fakty, które im siedzą drzazgą w pięcie. No te "dodatki" i ten "rozwój gospodarczy". Zresztą sporo Polaków - nawet tych uparcie antypisowskich - z Holandii zastanawia się nad powrotem do kraju. Wiem to z pierwszej ręki.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Marcin-K 16 października 2019 10:11
16 października 2019 10:24

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_parlamentarne_w_Holandii_w_2017_roku

Zna się ktoś na tym, kto z kim wszedł w koalicję, bo z tego zestawienia wynika, że VVD nie może samodzielnie rządzić.

zaloguj się by móc komentować

marianna @Marcin-K 16 października 2019 10:10
16 października 2019 10:29

Brać przykład z Izraela. Jak reaguje na wszelkie, przedewszystkim wydumane ataki na swój kraj i naród. A "nasze" służby na co stać?  A bo my mamy jakieś służby?

Ambasady, konsulaty są od czego? Kajania się za nieprawomyslne poglady Polaków? Nagradzamy i fetujemy pisarzy plujących i szkalujących  Polskę i Polaków za granicą, i w kraju.

A Pan się pyta jak to naprostować.

zaloguj się by móc komentować


Marcin-K @marianna 16 października 2019 10:29
16 października 2019 10:31

W jaki sposób chce Pani zakazać pisać publicystyki w gazecie wydawanej w innym kraju. Prosiłem o konkret. Chce Pani powiedzieć że nigdzie na świecie nie pisze się krytycznych tekstów na temat polityki Izraela?

zaloguj się by móc komentować

marianna @Marcin-K 16 października 2019 10:14
16 października 2019 10:32

A tak . Jesteśmy ekonomiczną potęgą.

Propaganda antypolska. Róbmy wszystko aby ją odwrócić.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Marcin-K 16 października 2019 10:29
16 października 2019 10:33

Dziękuję. A wie Pan może kto jest właścicielem Niedziela.nl?

zaloguj się by móc komentować

marianna @Marcin-K 16 października 2019 10:31
16 października 2019 10:34

Niczego Pan nie zrozumiał i chyba już nie zrozumie.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K 16 października 2019 10:14
16 października 2019 10:35

Myślę, że gdyby była koncepcja jak wykorzystać media społecznościowe a potem solidna praca, to i te pismaki zaczęłyby się bardziej zastanawiać i bardziej tonować. Naprawdę teraz można osiągnąć bardzo dużo, ale trzeba zatrudnić dobrego marketingowca.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @maciej-kazimierz 16 października 2019 09:47
16 października 2019 10:35

to nie sa ichniejsze "GW". To są teksty napisane przez "czerskich" i wydrukowane jako gotowce w tamtych "zaprzyjaźnionych"  tytułach , które są w rękach prawdopodobnie tego samego właściciela (koncernu medialnego).

Ten samograj jest stosowany od poczatku "polskiej transformacji". Dziennikarz "Z zachodu", który wyssał antypapizm z mlekiem, dzwoni do swojego znajomego (po genealogii prawniczej) w Warszawie i pyta: i co tam u was z tymi wyborami? Ten zaś odpowiada, podeślę ci "analizę" i wrzucisz jako swój tekst. O.K. odowiada zadowolony kolega z Zachodu, z którego zdjeto niewdzięczną, nudna robotę - masz za to u mnie koszerną, dobrze wydestylowaną.

Tak to się kręci  od lat.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @marianna 16 października 2019 10:32
16 października 2019 10:37

Ja Pani tłumaczę, że wielu Polaków z Holandii chce wrócić do Polski, bo im się już przestaje opłacać tyrać tam za tyle, co niewiele mniej dostaną w Polsce, a pani ironizuje coś o ekonomicznej potędze. Niech Pani robi wszystko żeby odwrócić propagandę, a ja wolę żeby ludzie sami wybierali co jest dla nich lepsze i wolę żeby rząd skupił się na tym, żeby tych Polakó chciało wrócić więcej. Powodzenia życzę w zmienianiu zdania holenderskich mediów.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @marianna 16 października 2019 10:34
16 października 2019 10:38

Na szczęście Pani wszystko rozumie i świat został uratowany. Widać to po tego typu infantylnych komentarzach. Brakowało jeszcze tylko "o czytaniu ze zrozumieniem". 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 16 października 2019 10:35
16 października 2019 10:43

Wydaje mi się że szybsza droga to robienie swojego i poprawianie sytuacji w kraju. Mnie szczerze mówiąc mało interesuje co głupi Holender ma do powiedzenia o Polsce. Oni są tam tak zniszczeni przez media i system edukacji, że jak się z nimi rozmawia to człowiek się zastanawia jak oni w ogóle wiążą sobie buty. Ich opinie na różne tematy, nie tylko polityczne, to jest absolutny kosmos. Jeden w miarę poważny wydawałoby się Holender tłumaczył mi że Biblia to idiotyzm, bo człowiek ma pępek, a więc musiałoby coś być napisane że Adam i Ewa mieli pępki, czy coś takiego. Znam za to kilka osób, Polaków z Holandii, którzy dziś głosują na PiS, a wczesniej głoswali na PO i N. Trzeba tylko czasu i spokoju. A na temat PFN mam oczywiście swoje zdanie.. I może lepiej że się za takie rzeczy nie zabierają.

zaloguj się by móc komentować

maciej-kazimierz @stanislaw-orda 16 października 2019 10:35
16 października 2019 10:53

Tak też to sobie wyobrażam, że to jest jeden gotowiec uzupełniany przez czerskich w razie potrzeby. Nie zrozumieliśmy się tylko w sprawie co znaczy ichniejsze "GW", te gazety mają podobny profil na całym świecie i też są podobnie wrogie do tego, co kojarzy się z tradycją narodową w "swoich" krajach.

Dlatego też zapytałem autora, czy istnieje i jak jest silny "drugi obieg" informacji w NL. W języku niemieckim jest całkiem sporo alternatywnej informacji i publicystyki, często na wysokim poziomie, ale dalej jest to tylko duża nisza. No i kwestia antyamerykanizmu w tej niszy jest chyba nie do przeskoczenia dla Polaków (antypolskich wątków nie zauważyłem, ale można sobie wyobrazić, że jakby Niemcy uporządkowały sprawę na swoim teryrium, to przypomną sobie o konflikatach z sąsiadami. Na razie tam jest"brawo Kaczyński, my też tak chcemy".)

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Marcin-K 16 października 2019 10:10
16 października 2019 10:53

Jak kiedyś sobie czytałem o MSZecie za czasów Becka, to tam w raportach dyplomatycznych było, że taka a taka gazeta napisało to i to, ale Pan Ambasador już umówił się z dziennikarzem innej gazety aby ta napisała taki a taki artykuł.

Taki artykuł w holenderskiej prasie mógłby się zacząć tak:

"Polaków w Holandii znamy nie tylko jako świetnych pracowników rolnych, czy jako świetnych żołnierzy, którzy wyzwali nasz kraj z niemieckiej okupacji w 1944 i 1945 roku. Polacy to prawdziwy fenomen europejski. Mylnie w naszej prasie pisze się czasem o katolickiej części Polski. Tak jakby istniała jakaś niekatolicka część Polski. Polacy, co potwierdzają wszystkie rządowe i kościelne statystyki, są w 95% osobami wyznania rzymskokatolickiego. Jest to naród wierny religii katolickiej. Kościół był obrońcą Polskości w czasach zaborów, które my możemy porównać do czasów gdy jako Holendrzy byliśmy poddanymi Habsburgów hiszpańskich. Dlatego też nie można pisać, że w Polsce istnieje jakiś konflikt pomiędzy katolicką częścią a niekatolicką. Przewaga tej pierwszej grupy jest tak ogromna, że nie można mówić tu o dwóch równorzędnych stronach. Jeżeli istnieje już jakiś konflikt pomiędzy tymi grupami, to dotyczy on tylko sposób realizowania zasadniczych celów Polski, jakim jest zapewnienie bogactwa i szczęścia jej obywatelom. 

A ten cel jest obecnie realizowany przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości....

 

Swoja drogą czy te komentarze w holandii, z akcentowaniem Wsi i ludności wiejskiej, nie są podgotowaniem holendrow do rozprawy z własnymi bauerami, co to ponoć od pewnego czasu robią traktorowe najazdy na Hagę? 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @grudeq 16 października 2019 10:53
16 października 2019 10:58

Swoja drogą czy te komentarze w holandii, z akcentowaniem Wsi i ludności wiejskiej, nie są podgotowaniem holendrow do rozprawy z własnymi bauerami, co to ponoć od pewnego czasu robią traktorowe najazdy na Hagę? 

Oczywiście.

Co do reszty - dlatego oponuje przeciwko rzucaniu się na medialne holenderskie wiatraki, bo to szkoda czasu i atłasu. Oni na tym samym portalu opublikowali jakiś czas temu rozpaczliwy mix z holenderskiej prasy, że w Polsce na tyle się poprawiło życie, że coraz trudniej jest znaleźć tam robotników z Polski, którzy są tam nadzwyczaj cenieni (byłem, widziałem na własne oczy). I im nie przeszkadza że te dwa sygnały (okropny PiS-poprawa warunków życia w Polsce) się wzajemnie wykluczają. 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @maciej-kazimierz 16 października 2019 10:53
16 października 2019 11:02

Ja do końca aż tak dobrze nie wiem czy tam jest jakiś poważny drugi bieg, bo szczerze mówiąc nie interesowałem się tym jakoś specjalnie. Istnieje jakiś tam segment takiego powiedzmy quasi drugiego obiegu, ale on jest raczej nasycony antyimigrantyzmem, skierowanym zarówno w stronę Islamu jak i wschodniej części UE. Jest płytki i głupkowaty, a pomiędzy nim wiją się swobodnie nitki czysto lewackie i ekololewackie. Na społeczeństwo ma on niewielki wpływ poza partią Wildersa, która kręci się gdzieś zawsze w centrum wydarzeń. Trzeba też pamiętać że istnieją dwie Holandie. Ta tak zwana wielkomiejska i ta prowincjonalna - i tam co ciekawe jest odwrotnie niż u nas. Ta wielkomiejska jest głupsza i biedniejsza od tej prowincjonalnej. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Marcin-K 16 października 2019 10:58
16 października 2019 11:06

No właśnie że ta dwa sygnały się absolutnie nie wykluczają.

Jeżeli celem Holendrów jest utrzymanie dostaw taniej siły roboczej z Polski, to muszą utrzymywać, że nawet jeśli się poprawiło w Polsce życie (stan faktyczny, obiektywny) to stało się to za przyczyną zniesienia wolności (ocena subiektywna) i konfliktu politycznego, co prędzej czy później doprowadzi do dyktatury i końca demokracji oraz pogorszenia warunków życia (niesprawdzalne na dziś przewidywania co do przyłości). Ergo, Polacy powinni zmienić Rząd i budować demokrację tą dłuższą ścieżką, poprzez uczenie się demokracji pracując w Holandii (wniosek na dziś). 

Gdybym był Holendrem to pewnie tak bym pisał. Szlachetność naszej propagandy polega na tym, że my z Holendrów chcemy zrobić Polaków i wmówić im Polski punkt widzenia. A to tymczasem trzeba rozpoznać Holenderski punkt widzenia i wykorzystać jego słabe strony do przekazywania naszych komunikatów. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Marcin-K 16 października 2019 11:02
16 października 2019 11:07

"Trzeba też pamiętać że istnieją dwie Holandie. Ta tak zwana wielkomiejska i ta prowincjonalna - i tam co ciekawe jest odwrotnie niż u nas. Ta wielkomiejska jest głupsza i biedniejsza od tej prowincjonalnej."

Chyba wlaśnie tak samoj jak w Polsce, wielkomiejska głupsza i biedniejsza od prowincjonalnej. Ech czy aby Europę nie czekały znów Wojny Chłopskie? 

zaloguj się by móc komentować

onyx @ewa-rembikowska 16 października 2019 09:52
16 października 2019 11:21

A u Niemców narysowali J. Kaczyńskiego w muszce z rysami twarzy Michalkiewicza. Oni piszą takie bzdury jakby znali naszą sytuację z przedruków Gazowni i z TVN24 a i to z drugiej ręki.

zaloguj się by móc komentować

atelin @onyx 16 października 2019 11:21
16 października 2019 12:04

Pamiętam, jak w będąc w ósmej klasie podstawówki, w kiosku kupowaliśmy "Prawdę" tylko po to aby mieć bekę z rysunków na końcu. Qrwa dożyłem powtórki bez beki.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 16 października 2019 10:35
16 października 2019 12:13

Cudne sformułowanie. Dotyczy to także "kontrolowanych "wstawek"w ichniejszych telewizjach,głównych dziennikach. Relacje kilkuminutowe.Tak się złożyło,że podczas Marszów Niepodległości przebywałam w Heidelbergu-oderwana chwilowo od wieści z Polski.Kiedy ujrzałam relacje,przerażona odpaliłam kompa,bo myslałam,że to przewrót,bunt i wojna... Na następny dzień pani Róża Thun i coś tam,wkroczyła ze swoim filmową relacją...Masakra....

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Marcin-K
16 października 2019 12:14

No przecież linkowałem Reutersa - Nationalist Party :)

Mam jednak wrażenie, ze to dziennikarstwo wyglada tak:

Ponieważ media to korporacje i są w kilku rękach na świecie - wielkie grupy kapitałowe - przypominam to kapitał rzadzi nie wyborcy - to przekaz jest prawdopodobnie pisany w Polsce - tak tak - przez polski oddział lewicowych/opozycyjnych dziennikarzy.

Tam to tylko tłumaczą na holenderski i poszłoooo. :)

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @grudeq 16 października 2019 11:07
16 października 2019 12:20

No coś mi się pokićkało - nie napisałem tego co chciałem. W pewnym sensie masz racje - rzeczywiście można tak powiedzieć: to tak jak u nas. Tam jednak jest o tyle różnica, że tam widać wyraźniej ten rozdźwięk. Im dalej od centrum miast tym Holandia robi się coraz bardziej bogata i tradycyjna w ich tego słowa rozumieniu. U nas często jednak widać jeszcze, że na prowincji ludziom żyje się biedniej, są miejsca gdzie to po prostu bije po oczach. 

Moja siostra właśnie przeprowadza się z Hagi do miasteczka w jej pobliżu. W pracy wszyscy jej tego gratulują jak awansu społecznego. U nas jeszcze wciąż wielu ludzi traktuje przeprowadzkę do dużego miasta jako prestiż. 

To taka trudna do wyrażenia słowami różnica. Trzeba tam się trochę pokręcić żeby to załapać:)

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Marcin-K
16 października 2019 12:22

Fundacja PFN jest po to by Polacy myśleli, ze coś da sie powalczyć z hydrą Murdocha czy innego magnata medialnego na ich własnym terenie.

Nie da sie bo ta fundacja musiałby miec tyle kasy co 500+ zabiera zeby miec jakieś szanse zaistniec ze swoim przekazem.

A tak to tylko przewał kasy.

Mam duzy kontakt z obcokrajowcami - w USA najławtiej co 5 ma babcie Polke lub kogos w rodzinie z Polski - powaznie - albo mam takie szczescie do ludzi - jestem troche rasista wiec kolorowych to słucham jak jazz graja :p

Oni sa jednak niesamowici - są teraz dumni z Polski bo wyprodukowaliśmy dobry czołg :)

No ale mozna i tak.

Co do reszty swiata - oni nie maja nawet pojecia co to jest komunizm! co my tu przeszlismy i co tu sie dzieje - wiekszosc nie wie nawet o naszym istnieniu - tak tak - a jak juz wiedza to dlatego, ze grali w The Witcher ! i czekaja z zapartym tchem na Cyberpunk :)

Mozna sie z tego smiac ale CD Projekt wylansował na swiecie Polske o wiele skuteczniej niz wszystkie agencje PR i rzady razem wzięte.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Ongaku 16 października 2019 12:14
16 października 2019 12:22

Albo wysyłają stażystów jak na wycieczki po Korei Płn. Żeby nadać temu cech prawdopodobieństwa. Stażysta słyszy co ma usłyszeć (miejscowi producenci jeszcze podkręcają i barbaryzują swoje narracje bo to idzie na eksport) wraca spisuje i leci to do ludków. Choć Holendrzy z roku na rok sprawiają wrażenie jakby nawet przeczytanie smsa ze zrozumieniem sprawiało im coraz większą trudność. Niedługo przerzucą się tam media na pismo obrazkowe.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Ongaku 16 października 2019 12:22
16 października 2019 12:24

CD Projekt to sataniści i antyklerykałowie. Cały ten Wiedźmin ma posmak zdecydowanie antyreligijny. Wiem, bo przeszedłem całą grę. Zresztą tam chyba Agora miała jakiś udział.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Marcin-K 16 października 2019 12:24
16 października 2019 12:27

Marcin - nikogo to nie obchodzi, ze to nie katolicka gra - wszyscy sie dobrze bawili - ze mna włącznie :)

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @atelin 16 października 2019 10:33
16 października 2019 12:28

Dziękuję. A wie Pan może kto jest właścicielem Niedziela.nl?

Nie sprawdzałem tego. Niedziela.nl ma dla Polaków w Holandii o tyle znaczenie, że tam jest ogromne forum, gdzie ludzie szukają pracy, informacji podatkowych na miejscu itp. Mają swój kącik z serwisem informacyjnym i on generalnie jest taki nijaki z przechyłem na lewo. Ale pewnie sprawdzenie tego, byłoby ciekawe.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Ongaku 16 października 2019 12:27
16 października 2019 12:30

To nie jest "nie katolicka" gra, tylko anty-katolicka. I parę osób to jednak interesuje, zapewniam. 

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Marcin-K 16 października 2019 12:30
16 października 2019 12:40

Rynek kultury POP w tym gier jest w 95 % antykatolicki - i co z tego? Mysli Pan, ze na zachodzie kogos to interesuje? naprawde?

blagam...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Marcin-K
16 października 2019 12:54

Mnie nie interesuje kogo to interesuje na zachodzie. Nas Polaków powinno to interesować i powinniśmy mieć to na uwadze. Tylko tyle.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Marcin-K 16 października 2019 12:54
16 października 2019 13:03

Filtruje dziecku świat jak moge - ciezka robota :) ale to tylko dlatego jest mozliwe, ze jest jeszcze mała - za chwile porwie ja szatan z ta swoja popkuktura - nie mam złudzen...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Marcin-K 16 października 2019 11:02
16 października 2019 13:09

ta wielkomiejska u nas może i jest bogatsza (choć ta srednia jest liczona z członkami zarządów korpo i nomenklaturą partyjną na posadach w urzedach centralnych). Ale wystarczy wyłączyć zasilnie elektryczne na tydzień i wymrą niczym muchy. Nie potrafią bowiem choćby  narąbać drew, ani rozpalić ogniska.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @stanislaw-orda 16 października 2019 13:09
16 października 2019 13:11

Osobiscie uwazam ze to fantasmangoria - wies mieszka we własnym domu, na swojej ziemi, a miasto w blokhousie na kredyt - kto ma majatek ?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Marcin-K 16 października 2019 12:20
16 października 2019 13:12

Tam jest społeczeństwo w pełni postindustrialne.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @stanislaw-orda 16 października 2019 13:12
16 października 2019 13:36

Tak na marginiesie - jestem z miasta - umiem rozpalic ognisko, jezdzilem nie raz pod namiot, na emigracji zdarzyło mi sie głodować - nie popadajmy w paranoje - w miesicie mieszka tez bardzo duzo ludzi ze wsi :D

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @Marcin-K
16 października 2019 14:47

Mnie to osobiście nie dziwi, że holenderska polityka ma takie podejście do rozwoju sytuacji politycznej, a co za tym idzie gospodarczej Polski. 

Zrozumiałem to po rozmowie z Holendrami, którzy będąc w  kręgach handlowych wyrazili zaniepokojenie intensyfikacją wymiany handlowej pomiędzy Niemcami a Polską kosztem Holendrów 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @BTWSelena 16 października 2019 12:13
16 października 2019 16:23

A propos kontrolowanych wstawek i marszów, swego czasu rozbawiła mnie w BBC Radio 4 (stacja dla inteligentnych, wnikliwych, o ciętym dowcipie etc.) forma relacji z (chyba) marszu pamięci żołnierzy wyklętych w Hajnówce. Była to zdaje się część dłuższego reportażu, a zaaranżowano ją tak: najpierw puszczano fragment nagrania, w którym dziennikarka zadawała pytanie jednemu z organizatorów, potem puszczano odpowiedź, a następnie prowadząca program tonem przedszkolanki zwracającej się do pięciolatków tłumaczyła, co słuchacze powinni sądzisz o odpowiedzi. Potem puszczano następne pytanie i tak do końca.

Co ciekawe, gdy wspomniałem o tym Brytyjczykowi o zdecydowanie prawicowych poglądach, któremu zazwyczaj dobre słowo o BBC nie przeszłoby przez gardło, ten stanął jednak w obronie stacji. Powiedział, że gdyby przedstawiono to inaczej, "lewactwo" zaatakowałoby stację za dawanie prawicowym ekstremistom platformy do szerzenia swojej ideologii.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @tomasz-kurowski 16 października 2019 16:23
16 października 2019 16:54

Roznica miedzy nami a zachodem jest taka - oni tam wierza w rzad - my uczymy sie od dziecka, ze rzad jest w opozycji do naszych interesów - jak zaborca.

W AU ludzie maja mentalność - follow the rules - skoro rzad tak wymyślil tzn, ze tak jest dobrze - ja im sie troche nie dziwie - maja powody tak myśleć.

Nasza mentalnośc oportunistów to dla nich abstrakcja.

zaloguj się by móc komentować

Paris @marianna 16 października 2019 10:29
16 października 2019 17:50

Voila...

... po co sa te ambasady, konsulaty... i kluby gapol'a  ?!?!?   Za co sie tym  darmozjadom placi... co konkretnego oni robia... jakie sa efekty ich pracy  ???

O pardon,  "sluzby" - cieSZkiej i okupionej posFiENceniem ku chwale Ojczyzny i narodu  ???

zaloguj się by móc komentować

Paris @Marcin-K 16 października 2019 10:31
16 października 2019 17:56

A przypomina Pan sobie...

... moze "interwencyjne" listy Maszbachory w Polsce  ???

Tak to sie robi  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @Marcin-K 16 października 2019 10:37
16 października 2019 18:02

Tak, tak...

... Pani Marianna bedzie zmieniac zdania holenderskich mediow, a "wladze polskie" beda  pierdziec w stolki i jeszcze brac za to ciezka kase  !!! 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Ongaku 16 października 2019 13:36
16 października 2019 18:18

O tak...

... i ci ze wsi ostatnio zamieszkali w miescie sa bardziej miejscy od Pana.  Mam troche rodziny ze wsi ostatnio mieszkajacej w Warszawie... zapewniam Pana, ze dzis nie da sie z nimi rozmawiac - to jest odlot jak im nas**no  do lbow i nie wymieszano  !!!

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K
16 października 2019 19:27

Czy Amerykanów obchodzi jaką "prasę" mają na Bliskim Wschodzie? Czy Rosjanom spędzają sen z powiek enuncjacje Gazety Polskiej, czy Chińczycy płaczą rzewnymi łzami po obejrzeniu amerykańskiej TV? Nie, zachowajmy i my trochę powagi, a nie "Co o nas myślą Francuzi".

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K
16 października 2019 19:35

Właśnie na fejsie na stronie "Kamieni kupa" ukazało się zdjęcie ciężarówek wojskowych blokujących przejście protestujących przed sejm w Holandii w związku z akcją rolników.

Wzorcowa demokracja Tiemmermansa nie obcyndala się z protestującymi tak jak u nas.

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @stanislaw-orda 16 października 2019 13:12
16 października 2019 19:40

Tam jest społeczeństwo w pełni postindustrialne.

Trudno powiedzieć jakie jest to społeczeństwo. Według moich obserwacji już ponad dziesięcioletnich zaczyna mi wychodzić, że tam się tworzy coś na kształt społeczeństwa kastowego, coś jak w Indiach. Bardzo, naprawdę bardzo ogłupione edukacją doły i ci, którzy zarządzają tymi dołami. Widać to po charakterystyce miast i ich przekroju społecznego. Zatomizowane doły poprzez nasycenie różnych kultur mają się nawzajem terroryzować, bez możliwości wejścia do wyższej kasty którą wciąż rządzą biali Holendrzy z koneksjami i ich potężna oligarchia biznesowa. 

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @porfirogeneta 16 października 2019 19:27
16 października 2019 19:40

Mnie obchodzi - moze jakbyśmy mieli opinie narodu krzywdzonego od 300 lat a przez ostatnie 100 to już po hardkorze - trudniej byłoby np. zorganizować kolejne rozbiory - a tak - mordercy żydów nietolerancyjne wieśniaki etc etc.

Kto bedzie chciał umierac za Gdańsk ? :)

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 16 października 2019 19:35
16 października 2019 19:44

To są właśnie te paradoksy holenderskie lepiej widziane z bliska. U mojej siostry w bloku szalał pewien uchodźca. Imprezy, hałasy, wrzaski w nocy. Przyjechały dwa radiowozy, a policjanci w Holandii wyglądają zupełnie inaczej niż nasi. To zawsze są potężne chłopy o nieprzeniknionych obliczach. Gościu wrzeszczał tak, że go było słychać na całym osiedlu. To była ostatnia noc jego w tym mieszkaniu. Już się potem tam nie pokazał. Wszyscy Holendrzy radzą ciepło, żeby nie wdawać się w dyskusje z ichniejszą drogówką. Tam nie ma mowy o naszym swojskim  "no daj pan spokój, panie władzo".

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 16 października 2019 19:27
16 października 2019 19:45

Mnie Holendrzy nie spędzają snu z powiek. Po prostu tylko piszę o tym, co tam się dzieje, bo znam ten kraj i mnie on w jakiś sposób ciekawi.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Paris 16 października 2019 17:56
16 października 2019 19:47

Ja nie mam ochhoty wzorować się na Izraelu i izraelskich praktykach. One tak de facto są demonstracją słabości i demaskacją.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @z-daleka 16 października 2019 14:47
16 października 2019 19:50

Holendrzy którzy zajmują się wyższym biznesem, to jest tak jakby zupełnie oddzielna kasta. Oni widzą tylko interesy i tylko one ich interesują. Aż by się chciało sparafrazować: Jak mówiła Salci, na Holendrów z Amsterdamu uważajci.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 16 października 2019 19:35
16 października 2019 19:52

I jeszcze jedno mi się przypomniało z paradoksów holenderskich. Oni sobie zbudowali ogólnoświatowy stereotyp narodu otwartego. Prawda w ygląda tak, że niechętnie się zaprzyjaźniają, w codziennych relacjach budują dystans i bardzo często są potwornymi szownistami. Mówię tu o białych Holendrach.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 16 października 2019 19:45
16 października 2019 20:03

Byłem 2 razy, rolnictwo na chyba najwyższym na świecie poziomie, zwłaszcza ogrodnictwo, cóż jeszcze o tej Holandii można powiedzieć, a nie wróć, Holandia nie jest już Holandią, chce by nazywać ją nie inaczej jak Niderlandami, względnie Królestwem Niderlandów https://www.rp.pl/Polityka/191009384-Koniec-Holandii-Beda-Niderlandy.html prawda to?

Jakby ja tu przetłumaczył co w Jpost albo w Haaretz, się pisze o Polsce, toby co wrażliwsi pomdleli.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Ongaku 16 października 2019 19:40
16 października 2019 20:09

A kto dziś chce "umierać za Kobane"? Niestety propaganda "narodu krzywdzonego" Nie przynosi skutków, chyba że jesteśmy "narodem wybranym" onegdaj, i mamy Cahal, bombę atomową i AIPAC, to wtedy można, a tak to na nikim to wrażenia nie zrobi.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K 16 października 2019 19:52
16 października 2019 20:10

O tę propagandę chodzi. Oni sobie potrafili wypracować opinię narodu otwartego. A Polska wciąż z łatką nacjonalistycznego, ksenofobicznego, katolickiego zaścianka teraz z tendencją do faszyzacji.

Przypuszczam, że w Holandii żyją jeszcze potomkowie założycieli Kompanii Zachodnioindyjskiej i Wschodnioindyjskiej i dalej działają w dużym biznesie, więc jakby zrozumiałe jest, że się dystansują od plebsu.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @porfirogeneta 16 października 2019 20:09
16 października 2019 20:14

Nie rozumiemy sie. Propaganda na temat Polski jest jawna i wroga. Nie zgadzam sie z nią.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K
16 października 2019 20:21

No jest, i co im zrobisz? Państwowej kontrpropagandy ni ma; TVP Dezinfo jest tylko na rynek tubylczy. Są tylko inicjatywy oddolne.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 16 października 2019 20:03
16 października 2019 20:22

Nigdy nie było oficjalnie takiego państwa jak Holandia. Wystarczy zajrzeć pod to hasło na Wikipedię. Holandia to dzielnica Niderlandów, region, którego nazwę przez różne historyczne mecyje zaczęto używać potocznie. To trochę tak, jakby nazywać Polskę Mazowszem. Zresztą nawet na zawodach sportowych pisze się Netherlands a o Holendrach pisze się dutch people.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @ewa-rembikowska 16 października 2019 20:10
16 października 2019 20:29

Kiedyś spotkałem gościa, John'a, który mieszka w Polsce od dziesięciu lat - poznał w Anglii Polkę z którą wziął ślub i żyją pod Warszawą. Opowiadał mi trochę o sobie. Całe dzieciństwo i młodość spędził w RPA, gdzie jego ojciec, rodowity Angol, pracował w kopalni. Kiedy mu powiedziałem że bywam w Holandii i tam mieszka moja siostra, uśmiechnął się nagle, wręcz rozpromienił i nagle zaczął mówić po niderlandzku. Widząc moją otwartą koparę wytłumaczył mi, że w RPA do tej pory wielu ludzi zna niderlandzki - oni tam w swoim czasie na poważnie działali. Kiedyś też poznałem zupełnie absurdalnym przypadkiem pewną kobietę, Polkę, która prowadzi dużą firmę zajmującą się "doradztwem finansowym". Mąż Portugalczyk, mieszkają na stałe w Liechtensteinie. I znów to samo - wspomniałem o Holandii. Na to słowo jej twarz dosłownie stężała. Powiedziała mi że nie ma na świecie twardszych i bardziej brutalnych biznesowych negocjatorów niż Holendrzy.

I tam to trochę na miejscu widać. "Zwykłych" obywateli i w centrach miast takich jak Haga czy Amsterdam duży biznes, historyczne budynki w których wciąż kwitnie spekulacja, banki i biznes. Zresztą jak ostatnio byłem w Holandii, w marcu tego roku, chciałem zrobić na SN taką notkę "szlakami kompanii" bo ich budynki wciąż są atrakcją turystyczną w Amsterdamie. Nie udało się z kilku powodów, ale ten temat czeka. Jak będę tam następną razą to zrealizuję ten plan.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @ewa-rembikowska 16 października 2019 19:35
16 października 2019 20:30

Prawdziwa demokracja ludowa :)

zaloguj się by móc komentować

Paris @Marcin-K 16 października 2019 19:47
16 października 2019 20:33

Czyzby  ???

Odrobina tupetu, determinacji, tym samym mniej sluzalczosci  tylko by nam pomogla aby zaczeto liczyc sie z nami, czy okazac chocby minimum respektu.

To wlasnie dzieki skandalicznej postawie wladz i tzw. mediow, braku reakcji na rozne paszkwile Polacy maja opinie taka jaka maja... to nie jest kwestia protestu czy dezaprobaty pojedynczego Polaka... a ta cala zlodziejska PFN do "promowania Polski" z tymi calymi  orlami czy szczurami biurowymi to powinna juz dawno byc rozpirzona  !!!

   

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 16 października 2019 20:03
16 października 2019 20:37

PS. Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Oficjalna nazwa tego państwa zgodnie z nomenklaturą prawa międzynarodowego brzmi Królestwo Niderlanów

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 16 października 2019 20:22
16 października 2019 20:40

Tak łopatologicznie to ja nie potrzebuję; pytanie było coż to się dzieje że aż parlament Największej Depresji uznał za stosowne się wypowiedzieć. Sytuacja przypomina Iran, kiedy Rheza Szach poprosił żeby Iranu nie nazywać więcej Persją, bo Persja to takie Irańskie Mazowsze.

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Marcin-K 16 października 2019 20:37
16 października 2019 20:41

A nasze Panstwo powinno sie nazywac Krolestwo Polskie. Tylko skąd Króla ?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @ewa-rembikowska 16 października 2019 19:35
16 października 2019 20:45

Holenderska armia, cha, cha, cha.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @porfirogeneta 16 października 2019 20:40
16 października 2019 20:48

Tam w tym tekście jest wytłumaczenie: chcą sobie robić inny pijar niż wcześniej. Nie chcą być kojarzeni z trawką i czerwonymi latarniami. To się chyba nazywa rebranding. A tak na serio to zapewne jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Być może zacierają ślady, bo wiedzą że ktoś może chcieć ich z czegoś rozliczać. Albo będą robić jakieś wałki w biznesie globalnym.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Ongaku 16 października 2019 20:41
16 października 2019 20:48

No jak to skąd. Król już jest. W Sejmie. Może nawet zostanie marszałkiem-seniorem.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Ongaku 16 października 2019 20:41
16 października 2019 20:58

Regnum Poloniae istnieje i ma Królową, nie wiesz o tym śmieszku?

 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 16 października 2019 20:48
16 października 2019 20:59

Krul, ale że Boniemu dał z liścia, to prawdziwie po polsku uczynił.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 16 października 2019 20:48
16 października 2019 21:03

Tam za konserwatystę robił ten Pium Fourtain, nie pamiętam nazwiska dokładnie, którego zdaje się jacyś Marokańczycy zabili, bo był sodomitą, powiedz mi jeśli możesz skąd tylu Magrebczyków w Wielkiej Depresji, przecież nie miała tam nigdy dominiów, (pewnie za sucho)?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 16 października 2019 20:48
16 października 2019 21:08

Nie zostanie ponoć Smirnow starszy. Szkoda.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Marcin-K
16 października 2019 21:48

W Holandii w rolnikami zadyma jest na całego. 

https://www.welt.de/vermischtes/article201904110/Niederlande-Wuetende-Landwirte-brechen-Verwaltungsgebaeude-mit-Trecker-auf.html

 

Holenderscy rolnicy są tak zdeterminowani, że ciągnikiem rozbili drzwi budynku rządowego w prowincji Groningen i się wdarli do urzędu. Policja użyła pałek. Walka bez znieczulenia.

Rząd zaproponował im zmniejszenie stada krów o połowę, teraz się z tego wycofuje, proponując nie powiększanie pogłowia ponad to, co jest.

 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K
16 października 2019 21:57

Cholera, trzeba kupować krowy, bo potem nie dadzą.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @ewa-rembikowska 16 października 2019 21:48
16 października 2019 22:01

Case Puma 220 CVX 10-cio letni u nas 140 tysi kosztuje, zazdraszczam.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Marcin-K 16 października 2019 12:20
17 października 2019 00:41

"Im dalej od centrum miast tym Holandia robi się coraz bardziej bogata i tradycyjna w ich tego słowa rozumieniu."

Zapytam z ciekawosci: czy prawda jest, ze Belgia jest o wiele biedniejsza od Holandii [oczywiscie jesli pan byl w Belgii i moze porownac te dwa kraje]?

Tak mi mowil znajomy ktorego mialem tu w USA, jeszcze w polowie lat 90-ych.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Szczodrocha33 17 października 2019 00:41
17 października 2019 09:25

Ja o Belgii nie wiem nic. Byłem tam raz jeden jedyny. Pojechałem pociagiem z Hagi do Antwerpii co zajęło mi tyle samo czasu co przejazd z Pruszkowa do Otwocka. Nie spodobało mi się. Nie wiem jak tam tak naprawdę jest, ale jeśli miałbym coś wnioskować po tym maleńkim kawałku jaki widziałem, to musiałbym stwierdzić że Belgia i Holandia to dwa różne światy, mimo że próbuje nas się przekonać że to właściwie jedno i to smao.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Wrotycz1 16 października 2019 10:01
17 października 2019 09:30

"Takie, jak powyższa opinie są lokowane we wszystkich krajach UE przez koła nieprzychylne Polsce"

Ależ nie te koła są jaknajbardziej przychylne tylko że polską rządzą nie Ci co trzeba, a ludzie myślą nie tak jak trzeba.

Jak można na to pozwolić?

Oni tak troszczą sie o Polskę, a Ci Polacy tacy niewdzięcznicy.  

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować